5 zajímavostí o víně, které jste netušili!

0
2655

Mysleli jste si, že už o víně víte úplně všechno? Otestovat se můžete v našem dnešním článku, kdy vám představíme pět faktů a zajímavostí o víně, které jste určitě neslyšeli! Tak co, dostali jsme vás?

1. Žádoucí ušlechtilá plíseň

Věděli jste, že je plíseň na víně vlastně žádaná a vyhledávaná? Botritické víno je označení pro víno, které se vyrobilo z hroznů napadených ušlechtilou plísní, a je považováno za delikatesu. Mezi další známé vinné plísně se řadí například i Sur lie, kdy se mladé víno nechá odležet na kvasnicích.

2. Víno prodlužuje život

V tento fakt jste možná zatím pouze jen doufali, je tomu ale tak. Víno totiž obsahuje látku resveratrol, která napomáhá k pomalejšímu stárnutí mozku a má vliv také na zpomalení nádorových buněk. V malých dávkách červené i bílé víno funguje jako elixír mládí a má dobrý vliv na cévy i srdce.

3. Barva vína

Že je barva vína dána dle barvy šťávy? Ale kdepak. Červenou barvu vínu dodávají slupky modrých hroznů, které se fermentují. Díky tomu se například i z modrých hroznů dá připravit bílé víno. Vždy vás mátl název Tramín červený? Jedná se o víno bílé, avšak vyrobené z červené odrůdy hroznů.

4. Správná teplota pro víno

Víno by mělo být bráno jako delikatesa, a stejně tak by se s ním mělo zacházet. Dbejte proto vždy na to, v jaké teplotě víno skladujete. Pokud je totiž v místnosti takové horko, že by se vám v ní rozpouštěla čokoláda, je dobré uskladněné lahve přemístit do většího chladna. Především bílá vína je doporučováno skladovat v chladu. Ideální teplota je 7-10 stupňů Celsia, abyste měli zaručeno, že pijete kvalitní víno, které se nekazí. Červené víno snese teplotu až do 18 stupňů.

5. Poloha vína

Pokud máte rádi víno, určitě ho skladujete ve vaší domácí vinotéce nebo ve speciálních stojanech. Tyto stojany však nemají pouze okrasný a úložný smysl. Pokud byste lahve vína nechali stát, způsobíte tím vyschnutí korku a vniknutí vzduchu do vína. Tím se začne víno znehodnocovat a pak jej můžete rovnou vylít. Především vína k archivaci se proto musí skládat do stojanů nebo pokládat na sebe, aby korek nevyschnul. Jinak to mají šumivá vína, která jsou určena k okamžité spotřebě, a ne k archivaci.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here