Hubnutí po porodu – Proč mi to nejde?

0
2096

Většina těhotných žen a žen se po porodu potýká s nějakým tím kilem navíc. Mnohem více to řeší ženy, které měly sklony k obezitě už před porodem. Většinou nám okolí radí, rady typu: „na hubnutí máš času dost“, „počkej, až Ti začne běhat, zhubneš“, „Budeš kojit, to půjde dolů samo“…

Bohužel, i když jsou tyto rady míněny v dobrém, ani jedna nefunguje ve skutečném životě.

Určitě mi dáte za pravdu, že když jste kojily, měly jste chutě daleko více, než normálně. Navíc ten shon okolo malého miminka, člověk je rád, když něco honem sní. Maminky dávají přednost potřebám miminka a na sebe zapomínají, což je ale pochopitelné. Měly by si ale tu chvilku vždy najít a najíst se. Jinak totiž nezhubnou a navíc si můžou zadělat na daleko větší problémy. Také můžou přijít o mateřské mléko, pokud nebudou mít dostatek živin.

Výmluvy, které maminky velice často používají

Slovo výmluva je použito schválně. Sama mám 3 malé děti a vím, že ta chvilička na jídlo se dá najít. Důležité je, si vše umět dobře zorganizovat a naplánovat. Také nezapomeňte zapojit zbylé členy rodiny.

  • Nemám čas jíst
  • Jsem unavená, na jídlo nemám chuť
  • Nevím, co mám jíst
  • Nic nemůžu

Tyto a další výmluvy maminky často říkávají, když se snaží vysvětlit, proč nemůžou zhubnout.

Pokud ale nebudete jíst a hlavně jíst pravidelně, nikdy nezhubnete. Možná přechodně, ale Jo-jo efekt se dostaví velice rychle.

Jak docílit úspěšného hubnutí

  • Použijte „krabičkovou“ metodu – jídlo si chystejte jednou denně do krabiček. Strávíte s přípravou daleko méně času a vše budete mít po ruce v lednici. Až nastane čas svačiny či oběda, sáhnete po krabičce a nemusíte nic chystat.
  • Pokud si nevíte se skladbou jídelníčku, navštivte výživového poradce – naučí Vás, jak si kombinovat jídla tak, abyste měla všechny živiny, které Vaše tělo potřebuje. Navíc Vám může poradit, čím nahradit potraviny, které musíte například kvůli kojení vynechat.
  • Přidejte cílený pohyb – pokud nemáte po porodu nějaké komplikace, začněte pomalu cvičit. Důležité je zpevňovat povolené svaly břicha a pánevního dna. Pohybu okolo miminka máte možná hodně, ale tím břicho nezpevníte.

Jde to i při kojení?

Traduje se, že pokud budete při kojení omezovat jídlo, přijdete o mléko nebo nebude tak výživné. To, že by nebylo mléko výživné, je nesmyl. Můžete o něho ale přijít, pokud vynecháte důležité živiny, či příliš omezíte příjem energie.

Důležité je, abyste jedla zdravě a měla pestrý jídelníček. Je to důležité jak pro Vás a Vaše tělo, tak i pro tvorbu mateřského mléka.

Jezte zdravě

Dbejte na to, abyste měla dostatek vitamínů ve stravě. Dodáte je ovocem a zeleninou. Některé maminky nemusí ani při kojení vynechat žádnou zeleninu ani ovoce. Je dobré, vše opatrně ozkoušet a sama uvidíte, jestli bude miminko reagovat negativně na určité potraviny. Rozhodně nevynechávejte cokoliv zdravého z jídelníčku jen proto, že se říká, že to je nadýmavé a že se to nemá při kojení jíst. Každé miminko je individuální, a co vadí jednomu, druhému vadit nemusí.

Jezte pravidelně

Snažte se jíst pravidelně alespoň 5x denně. Potřebujete nejen živiny, ale také energii, abyste se mohla o miminko starat. Tím, že nebudete jíst, opravdu nezhubnete. Připravte si vše do krabiček, a i když půjdete na procházku, vezměte si s sebou svačinu, pokud je na ni čas. Dobře se dá využít banán či jablko. Pozor na různé müsli tyčky. Jsou plné cukru a tuku, i když se tváří zdravě.

Zapojte pohyb

Pokud chcete zhubnout, budete se muset hýbat. Choďte hodně na svižné procházky. Každý den alespoň na hodinu. Budete na čerstvém vzduchu, prospěje to Vám i miminku. Navíc chůze je nejlepší „spalovací“ pohyb.

Snažte se každý den, nebo alespoň obden posílit tělo. Zaměřte se hlavně na břišní svaly. Ty to potřebují nejvíce. Jsou od těhotenství a porodu uvolněné a potřebují se stáhnout do původního stavu. Důležité ale také je, abyste si posílila mezilopatkové svalstvo. Jinak budete trpět s krční páteří od věčného nošení miminka.

Neovlivní cvičení chuť mléka?

Nebojte se. I když tím někteří rádi straší, není to tak. Pokud to se cvičením nepřeženete, mléko svou chuť nezmění.  Samozřejmě pokud se „zničíte“ tak, že nebude schopná fungovat a bude Vás bolet celé tělo, pak se vyplaví tolik kyseliny mléčné, že to chuť mléka ovlivnit může. Navíc o něj můžete i nadměrným cvičením přijít. Pokud ale budete cvičit „na pohodu“, nic takového Vám nehrozí.

Přestaňte se vymlouvat a dejte se do toho. Uvidíte, že když dodržíte naše rady, hubnutí Vám půjde, i když jste po porodu a máte malé miminko. Bude z Vás krásná, zdravá a spokojená maminka.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here