Probiotika a jejich účinky na zdraví. Proč a kdy je užívat?

0
125

Probiotika jsou prospěšné bakterie nebo kvasinky. Pomáhají zejména udržovat křehkou rovnováhu střevní flóry. Probiotika lze klasifikovat jako přírodní produkty pro zdraví, protože pocházejí z přírody a jsou živými organismy.

Probiotika na trávení

Kromě podpory celkového zdraví trávicího systému se říká, že probiotika pomáhají předcházet nebo zmírňovat příznaky špatného trávení, jako je průjem spojený se zdravotními problémy, například:

  • infekční gastroenteritida,
  • cestovní průjem,
  • infekce Clostridium difficile,
  • některá chronická střevní onemocnění (např. syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida).

Rovnováha střevní mikroflóry významně ovlivňuje regulaci imunitního systému. Jakékoli narušení této rovnováhy by mohlo přispět k rozvoji stavů, jako je alergická rýma nebo ekzém.

Probiotika na pokožku

Kůže je kolonizována bakteriemi. Když se množí špatné bakterie (kvůli věku, špatné hygieně, antibiotické léčbě atd.), mohou zhoršit mikrobiotu pokožky a způsobit zánět (zarudnutí, podráždění, suchost) i patologie, jako je akné nebo ekzém. Probiotika dokonce mají i pozitivní účinek proti stárnutí posílením kožní bariéry.

Probiotika na hubnutí

Konzumace probiotik může mít vliv na tukovou zásobu v těle: studie prokázaly, že mikrobiota osoby s nadváhou se liší od mikrobioty hubené osoby. Vyrovnávání vaší střevní mikroflóry je proto výhodou při hubnutí. To má pozitivní vliv na obvod pasu a BMI. A konečně, prospěšné působení probiotik na stres uklidní naši chuť na sladké a příjem sacharidů.

Je užívání probiotik bezpečné?

V současné době neexistuje žádné známé zdravotní riziko spojené s probiotiky, pokud jsou dodržovány pokyny k použití. Mohlo by však být riskantní používat tyto produkty k prevenci nebo léčbě stavu nebo ke zmírnění příznaků bez předchozí konzultace se zdravotnickým pracovníkem.

Vždy se ujistěte, že je to správná volba léčby a raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

 

Zdroj obrázku: SizeSquares / Shutterstock.com

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here