Černý čaj a jeho účinky na zdraví

0
2195

V našich končinách je pití černého čaje čím dál více rozšířené – a kdyby lidé běžně věděli, jak blahodárný vliv má na lidský organismus, stalo by se doslova mainstreamem. Zajímá vás, jak může černý čaj prospět vašemu zdraví?

První pomoc proti nachlazení

Že nám šálek čaje v chladnějších měsících udělá dobře, to se rozumí samo sebou. Černý čaj ovšem navíc dokáže rozšiřovat průdušky a uvolnit hleny při onemocnění dýchacích cest. Přispívá tak k lepšímu vykašlávání a zvyšuje komfort nachlazeného. Při nemoci čaj navíc podporuje tělu prospěšné pocení.

Srdce a cévy

Pravidelné pití černého čaje pomáhá předcházet onemocnění srdce a infarktu. Pozitivně ovlivňuje také krevní řečiště, zpevňuje cévy a reguluje hladiny cholesterolu

Žaludeční obtíže zmizí

Rozbouřený žaludek lze uklidnit pomocí černého čaje – proto nám ho ostatně občas ordinovaly už naše babičky. Jeho pití také vede k pročištění střev. Z dětství si možná pamatujete na hořké sáčkové čaje, do kterých jste byli nuceni při průjmu či nevolnosti. Dnes si naštěstí můžete zakoupit kvalitní sypaný černý čaj, který prospívá a současně výborně voní i chutná.

Celé spektrum zdraví prospěšných látek

Čajové lístky obsahují bezmála 400 různých účinných látek. Jmenujme jen pár: kofein, vitaminy C, B1, B2, B5, B10, B12, E, K, antioxidanty, minerály K, F, Na, Ca, Cu, Ni, Zn, polyfenoly, flavanoly, enzymy, stopové prvky… Je pravda, že černý čaj prochází dlouhým procesem fermentace, který většina vitamínů nepřežije, ovšem všechny ostatní látky zůstávají.

Injekce energie

Víte, že kofein, obsažený v černém čaji, funguje jinak než ten v kávě? Energie, kterou z něj načerpáme, nám vydrží mnohem déle, i když její nástup není tak znatelný. Čaj přitom vůbec nezvyšuje krevní tlak – naopak, při pravidelném pití ho dokonce o pár jednotek sníží.

Bojovník proti rakovině

O tom, že černý čaj může pomoci v boji s rakovinou žaludku, prsu či tlustého střeva, se spekuluje už dlouho. V posledních letech výzkum konečně prokázal, že antioxidanty, které jsou v něm obsaženy, skutečně působí proti rakovinnému bujení. Odbornou léčbu samozřejmě nenahradí, rozhodně ji ale mohou podpořit. Podle některých studií může čaj zabránit i rozvinutí cukrovky.

Podporuje hubnutí

Dobrá zpráva pro všechny, kdo touží shodit pár kilo: černý čaj nastartuje váš metabolismus. Budete-li ho pravidelně pít, zlepší se vám spalování útrobního tuku, s nímž si tělo jinak špatně poradí. Stejně jako v ostatních případech platí, že účinek závisí na kvalitě čaje, který popíjíte. Vyzkoušejte například výborné Darjeeling černé čaje z mlžného podhůří Himalájí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here