Umělá sladidla aneb jak si (ne)osladit život

0
3760

Aneb jak si (ne)osladit život. Některé užitečné informace o umělých sladidlech nejen ve vaší kuchyni…

Michaela Ozdogan Schafferová (výživový poradce), www.hubnuti.org

Také si libujete jak jednoduše se dá nahradit řepný cukr se svou spoustou kalorií a negativním účinkem na zdraví? Kupujete light nápoje, jogurty, žvýkačky, oplatky a podobně v domnění, že děláte něco pro své zdraví? Umělá sladidla sice skutečně neobsahují kalorie, ale se zdravotní nezávadností už to zdaleka tak jednoznačné není.

Umělá sladidla jsou, jak už název napovídá, synteticky připravené látky, které mají sladkou chuť (např. sukralóza má sladivost 600x vyšší než řepný cukr). Na trhu jsou momentálně nejvíce rozšířeny tyto druhy – aspartam, acesulfam K, sacharin, cyklamát a sukralóza. Byly objeveny postupně během 60. a 70. let a začaly se masivně používat jako neškodná náhrada cukru a to nejen pro diabetiky. Během let používání se ovšem vyskytlo nejedno podezření o jejich zdravotní nezávadnosti.

Acesulfam K (E 950)

Je nejmladším sladidlem, je používám od roku 1967. Je uváděn jako potencionální karcinogen, žádná studie ovšem zatím zdravotní závadnost nepotvrdila.

Aspartam (E 951), multivitamín Marťánci, coca a pepsi cola light

Byl objeven již v roce 1965, ale např. v Americe byl povolen k používání až v roce 1980, po dlouhém přesvědčování úřadů o jeho neškodnosti. Dodnes se ovšem spousta lékařů a odborných skupin zasazuje o jeho stažení z trhu. Mnoho studií dokázalo vznik rakoviny u krys krmených potravou obsahující aspartam, prokázáno je i mnoho dalších negativních účinků od bolestí hlavy, přes výkyvy nálady, epilepsii, podporu vzniku diabetu až po rakovinu mozku. Také krysy krmené jogurtem s aspartamem jedly podstatně více než krysy krmené jogurtem s běžným cukrem. Aspartam je tedy i příčinou většího apetitu a ve výsledku tedy spíše než redukci váhy podporuje přibírání.

Cyklamát (E 952)

V laboratorních testech u primátů a krys způsobil vznik rakoviny močového měchýře a atrofii varlat a semenných váčků u samců. Následně byl v několika státech zakázán, u nás je však stále používán.

Sacharin (E 954)

Byl připraven poprvé v roce 1950. V Kanadě je ovšem jeho používání od roku 1977 zakázáno, v USA musejí být potraviny obsahující sacharin označeny a také Světová zdravotnická organizace jej vyhlásila jako látku člověku potenciálně nebezpečnou. Laboratorním zvířatům způsobuje rakovinu močového měchýře. Od používání naštěstí odrazuje jeho kovová pachuť.

Sukralóza (E 955)

Ve své molekule obsahuje dva atomy chloru a jako podobné chemické látky, které jsou toxické i v malém množství, je i sukralźa podezřívána ze způsobování spousty potíží jako migrény, hyperaktivita u dětí a rakovina. Přinejmenším u myší způsobuje poruchy DNA a rakovinu štítné žlázy.

Výrobci obhajují zdravotní nezávadnost umělých sladidel faktem, že studií, které neprokázaly negativní vliv umělých sladidel je prostě více a také faktem, že při studiích s negativním výsledkem byly používány tak vysoké dávky sladidel, které není možné v reálném životě zkonzumovat.

Negativní vliv sladidel na naše zdraví tak ovšem nemizí. Může být pouze omezený, skrytý a mnoho lidí tak své potíže jako např. bolesti hlavy s použitím sladidel nijak nespojuje.

Umělá sladidla také „matou“ metabolismus těla – podobně jako při konzumaci běžného řepného cukru totiž provokují tvorbu inzulinu. Inzulin vyplavený do krevního oběhu ale nemá „nic na práci“, protože nebyl zkonzumován žádný cukr a negativně ovlivňuje procesy v organismu. Zvyšuje možnost vzniku cukrovky, zvýšení hladiny cholesterolu a tím i cévní onemocnění.

Umělá sladidla jsou obsažena v obrovském množství potravin jako jsou snídaňové cereálie, mléčné dezerty a krémy, coca cola, minerální vody, žvýkačky bez cukru, džusy a jsou dokonce i součástí jogurtů či multivitamínů určených dětem (např. multivitamín Marťánci)! I pokud by se negativní účinek sladidel opravdu neprokázal, rozhodně zdraví ani neposilují. Sladidla jsou také většinou obsažena v potravinách, kterým je obecně lépe se vyhnout. Mnohem více pro své zdraví uděláte pokud si místo doslazeného jogurtu či mléčného krému připravíte vlastní bílý jogurt a dochutíte čerstvým ovocem, případně si místo superlevné limonády vymačkáte několik pomerančů.

Pokud si tedy nevíte rady jak si správně „osladit“ nejen život, či si nejste jisti jaké jídlo a kdy konzumovat, obraťte se na odborníka dietologa. Více informací na téma diety a hubnutí naleznete na hubnutí.org.

Michaela Ozdogan Schafferová (výživový poradce), www.hubnuti.org, (Zdroje: www.mercola.com, www.bezkonzervantu.cz, www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/)

2.3/5 - (3 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here