Zdravé srdce – Jak ho mít a dlouho si ho užít

0
2866

Při léčbě i prevenci srdečních onemocnění může pomoci řada obyčejných potravin.

Onemocnění srdce nahání hrůzu většině lidí, neboť vše, co poškodí tento orgán, může náš život dříve nebo později vážně ohrozit. Proto jakékoliv opakovaně se vyskytující bolesti srdce vyžadují okamžité lékařské vyšetření. Při léčbě i prevenci srdečních onemocnění může pomoci řada obyčejných potravin.

Celozrnné výrobky

Bylo prokázáno, že při konzumaci celozrnných výrobků se snižuje riziko srdečních a oběhových onemocnění. Způsobuje to vysoký obsah vlákniny a další rostlinné ochranné látky, které snižují hladinu tuků v krvi.

Červená řepa

Červenou řepu bychom neměli podceňovat, neboť již před 2000 lety jí byla připisována léčivá moc. Zvyšuje pevnost krevních kapilár a snižuje krevní tlak. Pravidelná konzumace červené řepy chrání před kornatěním cév, mozkovými příhodami, vysokým krevním tlakem a dalšími chorobami cévního systému.

Okurka

Okurka je považována za lidový lék na srdeční problémy. Je to báječná a osvěžující zelenina, která navíc napomáhá našemu organismu zbavit se škodlivých látek. Dalšími top potravinami s množstvím účinných látek, které předchází infarktu, kornatění cév a vysokému krevnímu tlaku jsou špenát, rajčata a papriky.

Česnek a cibule

Při prevenci proti onemocněním srdce je určitě na místě oprášit zvyky našich babiček a používat co nejvíce česnek a cibuli.

Citrusy

Ve Středozemí, kde je vysoká spotřeba citrusových plodů, se choroby srdeční a oběhové vyskytují daleko méně než u nás. Studie z toho vyvozují, že kromě vysokého obsahu vitaminu C obsahují citrusové plody ještě další substance, které pozitivně působí na krevní oběh a na srdeční činnost. A poučení, které z toho plyne: konzumujte více svěžích citrusových plodů a čerstvě lisovaných šťáv. Je to určitě prospěšnější než užívání vitaminových tablet.

Broskve

Broskve byly ve staré Číně považovány za ovoce dlouhého života. Při onemocnění srdce je doporučováno konzumovat pravidelně syrové plody, ale i kompoty a šťávy.

Semínka

Polévková lžíce dýňových a slunečnicových semínek denně pomáhá nejen při potížích, ale i při prevenci proti srdečním chorobám.

Mandle, ořechy

Pravidelná konzumace mandlí, ořechů a pistácií pomáhá zlepšovat činnost srdce a působí preventivně proti kornatění tepen. Konzumaci ale nepřeháníme, neboť se jedná o energeticky vydatné zdroje potravin, stačí jen několik mandlí a ořechů denně.

Zelený čaj

Mimořádné pozornosti v boji proti srdečním nemocem se dostalo i typickému nápoji Asie – zelenému čaji, který je fyziologicky aktivnější než černý čaj. Tonizuje sval srdce, snižuje křehkost stěn krevních kapilár a má celkově posilující účinky. Doporučuje se pít 2-3krát denně šálek čaje.

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here