Nahradí elektronické cigarety tabák?

0
314

Podle vědeckých průzkumů počet kuřáků klesá a na druhé straně roste počet lidí, kteří vapují. Tento jev vede odborníky k otázce, jestli je možné během jedné generace vymýtit ze společnosti kouření klasických tabákových cigaret. Co myslíte, nahradí je elektronické cigarety úplně?

Statistiky zveřejněné organizací Action on Smoking and Health (ASH) z března 2017 ukazují, že pouze 17 % dospělých ve Velké Británii stále kouří. Toto číslo podle údajů ASH trvale klesá již více než 30 let – v roce 1974 kouřilo 51 % mužů a 41 % žen.

Došli proto k názoru, že pokud bude procento kuřáků i nadále klesat podobným tempem jako za posledních 30 let, pak by k celkovému vymýcení kouření mohlo dojít kolem roku 2037. To je ovšem teorie, ale v praxi závisí také na tom, jak se čísla získávají a jak je odborníci prezentují.

Jedním z důvodů proč nejen ve Velké Británii, ale i po celém světě klesá spotřeba tabákových cigaret, je vynález elektronické cigarety. E-cigarety, vaporizéry, POD mody, zkrátka všechna zařízení, která umožňují inhalování nikotinu z e-liquidu se během velmi krátké doby rozšířila a získala si velkou oblibu.

Méně škodlivé než tabákové cigarety

Důvodů, které vedou stále více kuřáků k přechodu na e-cigarety je hned několik. Jedním z největších je však to, že jsou až o 95 % méně škodlivé než tabákové cigarety. Při vapování totiž přijímáte pouze nikotin, zatímco při kouření vdechujete ještě velké množství škodlivých látek, které vznikají při hoření tabáku.

Pomáhají při odvykání kouření

Elektronické cigarety můžete použít i jako prostředek při odvykání kouření. Díky tomu, že přesně víte, jaký je obsah nikotinu v náplni, můžete snadno regulovat jeho příjem a postupně ho tak snižovat. Běžně jsou k dostání e-liquidy s obsahem 18 mg/ml nebo 12 mg/ml. Ve vapování však můžete pokračovat i ve chvíli, kdy už nikotin přijímat nechcete. Na trhu jsou i beznikotinové náplně, kterým se někdy lidově říká nuláky.

Neobtěžují okolí

Obliba e-cigaret roste také proto, že s sebou jejich užívání nenese nepříjemný zápach cigaretového kouře. Při vapování totiž vydechujete páru, která není nijak cítit. Příchuť e-liquidu si tedy užíváte jen vy. Díky tomu, že vydechujete jen páru, odpadá tedy i poškozování zdraví vašeho okolí.

Ve prospěch elektronických cigaret mluví i legislativní úpravy, které zavedlo mnoho států. V České republice to byl velmi kontroverzní tzv. protikuřácký zákon, který vešel v platnost v roce 2017. Ne všechny zákazy uvedené v zákoně se týkají i elektronických cigaret, a právě to mnoho kuřáků vedlo k přechodu na vapování. E-cigaretu si můžete dopřát například v restauraci, pokud není vapování zakázáno jejím majitelem.

Rozmanitost příchutí

Příchutí je na trhu opravdu nepřeberné množství, vybírat si tedy můžete podle svojí momentální chuti a nálady. Mezi nejoblíbenější patří příchuť lesního ovoce, mentolu a klasického tabáku. Někteří vapeři dávají přednost vlastním e-liquidům, které si doma namíchají. Pokud však nechcete míchat náplně doma, můžete si vybrat z těch již připravených. Jen je potřeba si ohlídat, že je daná náplň kompatibilní s vaším zařízením.

Co je nové, to táhne

V neposlední řadě je to také novinka a lidé rádi zkouší nové věci. A pro mladé lidi to platí dvojnásob, možná proto se mezi mladými lidmi objevuje stále více vaperů. První elektronické cigarety se objevily v Číně v roce 2006, oproti tomu tabákové cigarety jsou tu s námi už několik století. Efekt novosti tedy hraje jasně ve prospěch e-cigaret.

Jestli opravdu dojde k tomu, že lidé přestanou kouřit tabák a vymění ho za e-liquidy a elektronické cigarety, se v tuto chvíli můžeme jen dohadovat. Jisté však je, že e-cigarety už si své příznivce našly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here