Jak se lépe soustředit při práci na počítači?

0
1041

V dnešní době, kdy máte stovky informací na každém rohu, je pro mnoho lidí těžké si udržet pozornost a plně se soustředit na práci nebo učení. Patříte mezi ně i vy? Pak si přečtěte tipy, jak nad nepřítelem s názvem nesoustředěnost zvítězit.

Plánujte svůj čas

Jak zvládnout pracovní stres z toho, že máte hlavu zavalenou desítkami úkolů, nevíte, co dříve a jak vše stihnout? Chce to plán a rozdělit si čas! Naplánujte si ráno, nebo večer předem, celý pracovní den do časových bloků. Budete přesně vědět, co vás v daný den čeká, uvidíte to napsané na papíře nebo v počítači a nemusíte tak svoje myšlenky soustředit na to, co ještě musíte udělat. Do svého časového plánu nezapomínejte zahrnout pravidelné pauzy, ať už krátké na protažení a kávu, tak i delší na oběd nebo rychlou procházku.

Dalším účinným tipem je psaní To Do listů, nejlépe ručně do diáře nebo na papír a následné odškrtávání hotových úkolů. Nevěřili byste, jak úlevný a uspokojující pocit to je, když můžete propiskou odškrtnout hotový úkol, vrhnout se na další a vidět, jak vám jde práce od ruky.

A zlatá rada na konec – když nejde vše úplně přesně podle plánu, nepropadejte panice. Plány jsou od toho, aby se měnily a každému se do nich někdy připlete nějaká nenadálá událost.

Ukliďte si

Zejména při práci na home office je velice snadné odtrhnout pozornost od práce kvůli nepořádku. Pokud se tedy chcete naplno soustředit, ještě před zahájením práce si ukliďte své pracovní místo. Nejedná se jen o pracovní stůl, kde by se neměly válet stohy neroztříděných papírů nebo faktur, ale také o špinavé nádobí, neustlanou postel nebo špinavé prádlo. Pračku a myčku zapínejte tak, abyste ji mohli pověsit/uklidit až po skončení práce, jinak se tím budete stále podvědomě zabývat.

Odstraňte rušivé elementy

Jakékoliv vyrušení může být zabijákem vaší soustředěnosti. Nejčastěji se jedná o notifikace ze sociálních sítí nebo zprávy na telefonu. Naučte se tedy v době, kdy se chcete věnovat práci na 100% veškeré notifikace vypínat. Jestliže vám to situace dovolí, ideálním řešením je dát telefon do režimu letadlo. Stejně tak na počítači zavřete všechny okna a aplikace, které by jednoduše mohly odlákat vaši pozornost. Pokud máte neustálou potřebu kontrolovat Instagram nebo Facebook, aby vám nic neuniklo, naplánujte si do pauz krátké pětiminutové okénko, kdy sítě zkontrolujete. Ale věřte, že ani za celé dopoledne vám pravděpodobně neuteče nic, na čem by závisel váš život.

Pracujte zdravě

Na soustředěnost a produktivitu práce má vliv také vybavení vaší kanceláře. Zaměřte se na ergonomii pracovního prostoru, pořiďte si nábytek, který nebude ničit vaše zdraví. O kterém vybavení je řeč?

Polohovací stůl

Na první pohled klasický kancelářský stůl, na druhý pohled skvělá vychytávka – polohovací stůl s elektrickým motorem pro snadné nastavení výšky pracovní desky. Díky tomu je možné střídat práci vsedě s prací vestoje, což přináší našemu tělu mnoho benefitů. Už půl hodiny práce vestoje denně ulevuje od bolesti zad a posiluje svaly hlubokého stabilizačního systému. Snižuje se také riziko vzniku cukrovky, kardiovaskulárních onemocněních a nadváhy.

Ergonomická židle

Jak už jste se dočetli, rizik spojených se sedavým zaměstnáním je až až. Když už tedy sedět, tak jedině na kvalitní kancelářské židli, která respektuje ergonomické požadavky, anatomii těla, snižuje zatížení zádových svalů a poskytuje oporu pro namáhané partie (krční a bederní páteř, předloktí a lokty). Ideální je vybírat z dynamických židlí se synchronní mechanikou, umožňující plynulé nastavení pozice sedáku a opěráku. Dále je třeba se zaměřit na pevnost a stabilitu konstrukce, dostatečnou nosnost, prodyšnost použitých materiálů, nastavitelnost opěrek a výšky židle.

Brýle proti modrému světlu

Chytré telefony, tablety, televize, monitory počítačů a další obrazovky digitálních zařízení – to jsou zdroje modrého světla, které nám v určité míře může škodit. Modré světlo je v pořádku konzumovat přes den, kdy při dopadu na sítnici oka dává mozku signál, že má být bdělý a aktivní. Večer už však takový signál mozku dávat nechceme, protože bychom narušili produkci hormonu spánku (melatoninu), což se odráží na kvalitě spánku a může mít za následek i nespavost. Jestliže si tedy nejste schopni odepřít obrazovky ani před spaním, pořiďte si brýle proti modrému světlu, které ho blokují, a noste je zhruba 90-120 minut před tím, než chcete usnout.

Hýbejte se

Choďte ven na procházky, běhat, jezděte na kole nebo cvičte jógu. Jaký sport si vyberete je čistě jen na vás, ale pohybové aktivity by měly mít ve vašem životě své pevné místo. Nejen, že uděláte něco pro své fyzické zdraví, ale také vypnete mozek a následně možná přijdete na nové nápady či poznatky, které by vás na gauči u televize nenapadly.

Odpočívejte

Ač je dnešní doba velmi uspěchaná, je nezbytné si vyhradit čas, kdy zpomalíte a odpočinete si. Zahrňte do svých denních harmonogramů vždy blok pro relax a užijte si ho aktivitou, kterou máte rádi. Ať už jde o čtení knih, poslech hudby či podcastů, tvoření nebo hraní deskových her s rodinou. Zkoušeli jste naše rady a stejně se vám nedaří soustředit? Zkuste doplňky stravy – přírodní nootropika, která vám pomohou podpořit kognitivní funkce mozku, zvýší vaše soustředění a produktivitu práce? Která to jsou? V redakci nedáme dopustit na ProBrain a Mindflow.

A závěrem – hlavně spěte! Nepodceňujte spánek a zaměřte se na dodržování pravidel spánkové hygieny. Bez kvalitního a dostatečného spánku tělo nikdy nebude moci fungovat přesně tak, jak má.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here