Pomelo – Jak oloupat a jak jíst toto zdravé ovoce, které pomáhá proti cukrovce

0
21231
Pomelo
Pomelo

Ze dvou vzniklo jedno

Pomelo je ovoce, které vzniklo z pomeranče a grapefruitu a které roste na stromech dorůstajících výšky přibližně 10 metrů. Původ má v jihovýchodní Asii a jedná se o největší citrusový plod. V současné době se pěstuje zejména v oblasti Kalifornie, Mexika a Číny. Pěstování v Evropě je jen v malé míře a většinu zaujímá Španělsko. Pomelo má většinou zelenou barvu, malinko nažloutlou.

Občas se vyskytuje v mírně oranžové až červené barvě, to ale bohužel v našich podmínkách není tak pravděpodobné. Plod dorůstá v průměru do délky 25 centimetrů a jeho hmotnost může dosáhnout až 5 kilogramů, ale běžněji nalezneme plody o hmotnosti 1 kilogramu. Jeho slupka, která je velmi silná a dokonale tak chrání ovoce zabírá zhruba 30 % hmotnosti. Kůra je na povrchu lesklá a má jemné póry a uvnitř houbovitá a bílá.

Náročná cesta přes půl světa

Zejména v Číně je pomelo velmi vzácné, je symbolem bohatství a štěstí, a proto je součástí novoročních pokrmů a také léků. Pověstí je také, že odhání zlé duchy. Pokud tedy budeme dovážet toto ovoce z Číny, kde je jeho produkce obrovská, potrvá to zhruba 8 týdnů. Sklízí se ještě nedozrálé a nakládají se do zmrazovacích boxů, kde je přerušen proces zrání a následně se lodí vezou do Evropy. Odtud se přeloží na nákladní vozy, kde se obnoví fáze dozrávání a rozváží se do obchodů. Tam bychom už měli nalézt pomelo určené k okamžité spotřebě, což ale ve většině případů neodpovídá.

Je to k jídlu?

Těžko určit kdy je vhodná doba ke konzumaci. Jakmile se totiž plod utrhne, začne u stopky žloutnout a také měknout. Ano, zralý plod by měl být měkký a měl by vypouštět svoji typickou vůní do okolí, ale neměl by být na přičichnutí příliš hořký. To už značí, že plod bude mít i hořkou chuť, která by nám nemusela tolik lahodit.

Pomelo na stromě
Pomelo na stromě

Jaký máme výběr?

Můžeme se setkat až s 15 druhy tohoto ovoce, které se mohou lišit barvou, velikostí, barvou kůry i dužiny a také chutí. Plody mohou být kulaté až hruškovité a barva dužiny může mít žlutou až rudě červenou barvu. Kůra může mít zbarvení zelené nebo oranžové. Chuť může být velmi rozsáhlá, od kyselé až po sladkou.

Největší dovoz je u nás z Číny. Popularita pomela velmi stoupá (Wikipedia), je oblíbenější více než tomu bylo v předchozích letech. K nám se dováží zejména odrůda Honeypomelo, která je v zimě cenově nejpřijatelnější. Mimo sezónu se sem může dovážet i vietnamské pomelo, které se ale tak velké oblibě netěší zejména kvůli své ceně.

  • Honeypomelo

Pěstuje se jen a pouze v jihovýchodní Číně a na trhu se plody objevují od listopadu do března. Dužina neobsahuje semínka, má velmi sladkou chuť a silné medové aroma. Má různé barvy dužiny. Nejtypičtější je bílá a červená, ale může se objevit také v oranžové.

  • Namroi

Zvláštní pojmenování. Svůj původ má ve Vietnamu. Jedná se o oválné oranžové plody se silnou kůrou, které jsou velmi šťavnaté a sladké s mírným množstvím kyselosti a lehce nahořklou chutí a velmi aromatické.

  • Červené pomelo

Jedná se o nejznámější a na celém světě nejvíce pěstovanou odrůdu. Má dužinu oranžové barvy, která je velmi šťavnatá a také pevná. Žlutooranžová kůra se velmi dobře loupe a často se využívá při kandování a také se z ní získává látka pektin.

  • Goliath

Hlavním producentem je Izrael. Svým vzhledem připomíná hrušku, jelikož má stejný tvar a barva kůry i dužiny je žlutozelená. Má minimální hořkost a je velmi šťavnaté, a tudíž na chuť naprosto ideální.

  • Khao Tang Kwa

Odrůda pěstovaná v Thajsku. Má hladkou a tenkou oranžovou slupku a žlutočervenou dužinu a je velmi aromatické. Je velmi sladké až mírně nakyslé a má svůj charakteristický tvar.

  • Sweetie

Tento druh vznikl zkřížením pomela a bílého grepu. Není ovšem tak hořký jako grep a je velice šťavnatý. Chuťově je ale velmi aromatický. Více naleznete také na CelostníMedicína.cz.

Zázračný citrus

Pomelo patří mezi velmi nízkokalorické potraviny. Na svých 100 gramů má v průměru jen 8 gramů sacharidů, necelý jeden gram tuků a téměř žádný sodík. Toto ovoce patří k největším zdrojům vitamínu C. Pouze 100 gramů tohoto ovoce předčí doporučenou denní dávku tohoto vitamínu, který je nezbytný pro náš imunitní systém. Je také výjimečný oxidant, který naše chtělo chrání před stresem a jeho následnými důsledky. Tento plod nám zlepšuje i trávící proces. Obsahuje 4 % stravitelné vlákniny, kterou naše tělo potřebuje. Pomáhá taktéž při průjmu nebo zácpě.

Pomelo
Pomelo

Má vysoký podíl draslíku, až 37% množství, které bychom měli za jeden den přijmout. Tento minerál nám pomáhá předejít řídnutí kostí a následné osteoporóze. Pomůže i lidem s chudokrevností, jelikož již zmiňovaný vitamín C je důležitým aktérem při vstřebávání železa. Dále pomáhá uvolňovat svalovou ztuhlost a křeče. Pro předcházení těchto nepříjemností jsou důležité minerály hořčík a draslík. Obsahuje i vitamín A, který má velký význam pro naši pleť. Pomáhá v boji proti akné, působí proti radikálům, kteří narušují naši kolagenní strukturu a vysušují nám pleť.

Co bych ještě měl vědět?

Může přispívat ke snížení cholesterolu, k léčbě otoků především působí proti kocovině. Z květů stromu se mohou dělat parfémy. Ze semen a z listů se mohou vyrábět oleje.

Video – jak správně jíst pomelo:

Jak jíst?

Tento plod se konzumuje syrový, jako většina druhů ovoce. Nejvhodnější je si pořádně nakrojit slupku, jelikož ta je velmi silný a postupně pomelo oloupat. Poté si jej rozdělíme jako pomeranč a zbavíme průhledné ale pevné blanky, která je velmi hořká. Můžeme ho jíst samotné anebo přidat k jinému jídlu. Z dužiny můžeme vyrobit džus a kůru můžeme kandovat, nebo z ní udělat marmeládu.

Dobroty nejen na chuť

  • Vietnamský pomelo salát Goi Buoi

Velmi oblíbený a také známý salát. Jde o kombinaci rozličných druhů potravin. Základ jsou krevety, které osmažíme v kokosovém oleji, dochutíme a podusíme. Poté si nakrojíme vietnamský parízer. Osmahneme cibulku, osmahneme si arašídy a také si nakrájíme na jemné nudličky mrkev. Vydlabeme si pomelo a jeho pevná slupka nám poslouží jako miska. Do ní si tedy dáme nakrájenou mátu a koriandr, přidáme krevety, vietnamský parízer, mrkev a kousky pomela a všechno to promícháme. Zalijeme omáčkou z limetkové šťávy, rybí omáčky, čili, cukru a jarní cibulky. Posypeme arašídy a podáváme.

  • Marmeláda

Na tuhle sladkou dokonalost stačí pár ingrediencí. Pomeranče, pomelo a želírovací cukr. Všechno povaříme a dáváme do skleniček.

  • Smoothie

Pomelo, jablko a hrušky, dále šťávu z citrónu a na dochucení třeba zázvor. Všechno rozmixujeme, přidáme pár kostek ledu, mátu a můžeme se v horkých letních dnech skvěle osvěžit.

  • Salát s pomelem a uzenou rybou

Směs listových salátu nachystáme na talíř, zakapeme citrónovou šťávou a olivovým olejem, osolíme a opepříme. Přidáme kousky pomela, uzenou rybu a zasypeme zrnky granátového jablka.

Pěstování pomela doma?

Pomelo je exotický plod, a tak je těžké jej vypěstovat v našich podmínkách. Pokud si nekoupíme již malý vypěstovaný strom v obchodě, nezbývá nám nic jiného než použít pecky, které obsahuje ve své dužině. Jenže v naší krajině často nacházíme ovoce téměř bez pecek.

Pravé semeno musí mít velikost aspoň 1 centimetr. Semeno začíná klíčit 1–2 měsíce od výsevu, kdy se začíná objevovat malá zelená rostlinka. Rostlina ale začíná plodit až po několika letech a je náročné ji udržet při životě. Stejně jako ostatní rostliny tohoto typu vyžaduje velké množství světla a tepla. V létě je možno nechat výpěstek i venku a na zimu ubrat hnojení. Stačí jen trpělivost.

Video – jak si vypěstovat pomelo doma:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here