Koronavirus – Původ, projevy, prevence – Je panika na místě?

0
2233

Koronavirus plní přední stránky médií již dva měsíce. Nový vir z rodiny koronavirů, jako byl MERS a SARS budí obavy po celém světě. Ve středu Čína aktualizovala počty nakažených a mrtvých. A svět se začal bát. Máme se obávat i my v České republice?

Paradoxně i zde jsou beznadějně vyprodané roušky, které vás však před koronavirem naprosto neuchrání. Nejsou uzpůsobené k tomu, aby chránily, před kapénkami, prostřednictvím kterých se koronavirus přenáší. Na to jsou respirátory s ochranou třídou FFP3, které jsou stále ještě k dostání.

Jak se bránit nákaze koronavirem?

Dle Světové zdravotnické organizace jsou doporučení stejná, jako když se snažíte nechytit chřipku. Tzn. bohatě bude stačit, když si budete často mýt ruce, budete kašlat do kapesníku, a ne do rukou, abyste viry dále neroznášeli, vyvarujete se míst s větší koncentrací lidí, jako jsou obchodní domy, divadla a kina. Toto opatření doporučujme už jen kvůli tomu, že Česká republika stojí na prahu chřipkové epidemie a v mnoha krajích již vydali zákaz návštěv v nemocnicích a děti dostaly chřipkové prázdniny. Pokud můžete, odložte cesty do jihovýchodní Asie, nebo se alespoň podívejte, jaká opatření doporučuje naše Ministerstvo zahraničních věcí pro vaši cílovou destinaci.
2019-nCOV neboli koronavirus, vyvolává paniku po celém světě
2019-nCOV neboli koronavirus, vyvolává paniku po celém světě

Nákupy z Číny

Spousta našinců si zvykla objednávat levnější zboží z Aliexpressu, Wishe a podobných platforem. Je bezpečné v objednávání balíčků pokračovat i nadále? Bylo provedeno přes 22 výzkůmů, které se snažili zjistit, jak dlouho přetrvávají koronaviry na povrchu různých materiálů. Jelikož je virus 2019nCOV velmi nový a vědci ho přednostně zkoumají, nejen kvůli výrobě odpovídajícího léku, či vakcíně, ale i z hlediska přenosnosti, Světová zdravotnická organizace vydala doporučení především ve spojení s těmito dřívějšími výzkumy koronavirů, jako byl MERS a SARS. Z nich ve zkratce vyplývá, že pokud vám zásilka z Číny dorazí za déle než 5 dní, což je případ českých zákazníků, můžete být v klidu.

Koronavirus vydrží na povrchu aktivní maximálně 28 dní, ale to jen za velmi specifických podmínek – teploty kolem 4 stupňů Celsia a při zachování velké vzdušné vlhkosti. S ohledem na to, že většina balíčků je přepravována lodní či leteckou dopravou je velmi nepravděpodobné, že by déle než 5 dní za těchto podmínek na vašem balíčku virus vydržel. Nakonec i díky pomalému doručování České pošty můžete být v klidu a pro balíček si v pohodě dojděte vyzvednout bez roušky. Jen díky bezpečnostním a hygienickým opatřením v Číně budete muset počítat s tím, že se prodlouží doba dodání zboží.

Foto:pixabay.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Shrnutí
Datum sepsání
Název
Koronavirus
Výsledky
41star1star1star1stargray
Event
Epidemie Koronaviru
Starting on
15.12.2019
Location
Čína,

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here