Vše, co potřebujete vědět o menstruačním kalíšku

0
1994

Mnoho z vás už určitě slyšelo o menstruačním kalíšku, ale co to vlastně je, jaké jsou jeho výhody nebo nevýhody? Pojďme se na něj podívat zblízka.

Co je menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka pro ženy, která je určena pro opakované použití. Kalíšek se zavádí dovnitř do pochvy, kde účinně zachycuje tekutinu. Kalíšek je pružná a měkká nádobka, která má na spodní straně úchyt, díky kterému jej při výměně pohodlně vyjmete. Tato hygienická pomůcka vlastně funguje podobně jako tampon. Tekutina nevychází z těla ven, ale je zachycována uvnitř těla.

Kalíšky jsou vyráběny z lékařského silikonu, ale také z latexu nebo termoplastu. Pro tělo jsou absolutně nezávadné. Pokud si nevíte rady s výběrem, zvolte pro začátek silikonový model. Tato látka se užívá běžně v lékařství a nevyvolává v podstatě žádné alergické reakce. Silikonové menstruační kalíšky jsou navíc obvykle levnější.

Kalíšky v obchodě

Jak kalíšek zavést

Zavádění menstruačního kalíšku je jednoduché. Před vsunutím se kalíšek trošku zmáčkne, aby bylo jeho zavedení pohodlné a nebolestivé. Zavádí se podobně jako tampon. Vsune se do pochvy, kde se rozvine a přilne těsně ke stěnám sliznice. Vytvoří se podtlak, a proto krev stéká pouze do kalíšku, nemusíte se bát protečení.

V závislosti na síle menstruace je nutné kalíšek pravidelně vyjímat a vyprazdňovat. Kalíšek je schopen pojmout asi 20-35 ml tekutiny. K dostání jsou kalíšky malé i větší. Zatímco tampony musíte měnit, kalíšek vám stačí jeden. Po vyndání se vymyje, čímž je připraven k opětovnému použití.

Vybrat barvu

Výhody a nevýhody kalíšku

1. Menstruační kalíšek nebo tampon?

Mohlo by se zdát, že tyto dva produkty jsou si velmi podobné, avšak menstruační kalíšek je ze zdravotního hlediska vhodnější než tampon. Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben nezpůsobuje alergické reakce, a navíc na sobě nedrží bakterie. Neobsahuje ani žádné chemikálie.

Pokud je kalíšek správně zaveden, ani o něm nemusíte vědět. Odpadá také nepříjemná věc se šňůrkou od tamponu, která trčí ven. U menstruačního kalíšku navíc nehrozí skoro žádné riziko toxického šoku. Použití kalíšku však vždy raději konzultujte se svým gynekologem.

2. Jednoduchá údržba a hygiena

Menstruační kalíšek je nutné dezinfikovat. Po skončení menstruace se kalíšek jednoduše vyvaří ve vodě. Pak bude připraven na opětovné použití. Dezinfikuje se speciálními čistícími tabletami nebo práškem, při čemž je nutné jej následně opláchnout, aby nedošlo ke kontaminaci sliznice. Nicméně při použití kalíšku odpadá starost s nákupem tun vložek a tamponů.

3. Dlouhá životnost a praktičnost

Při používání menstruačního kalíšku nejenom, že ušetříte, protože vám odpadne starost s nákupem jiných hygienických pomůcek, ale už se vám nikdy nestane, že byste dostala menstruaci a doma neměla jedinou vložku či tampon. Kalíšek budete mít doma pořád, takže jej můžete kdykoliv použít.

4. Lze kalíšek používat při sportu?

Samozřejmě. Stejně jako tampon jej lze použít při mnoha různých sportech, jako je jízda na kole, lyžování, tanec, lezení, ale například i plavání. Kalíšek pevně drží na svém místě, proto se nemusíte bát sebemenšího úniku tekutiny.

5. Ideální řešení při cestování

Pokud se chystáte vycestovat, už s sebou nemusíte tahat balíky vložek a třást se při pomyšlení, že by došly a na daném místě nebude možnost je koupit. Menstruační kalíšek je přenosný, snadno jej sbalíte do kabelky a ani o něm nebude nikdo vědět. Jedinou nevýhodu přináší jeho výměna, pokud jste na cestách.

Často se nenajde místo, kde by bylo možné kalíšek vymýt, proto pokud se chystáte například stanovat, je vhodnější použít jednorázové hygienické pomůcky. Kalíškem by v takovém případě nemuselo být kde vymýt. Manipulaci s kalíškem v nestandartních podmínkách vám může usnadnit antibakteriální gel, který si můžete pořídit.

Teď už víte, jak se používá menstruační kalíšek a že je to velmi snadné. Kalíšek je vhodným společníkem i pro bouřlivější menstruaci, v tomto případě vyžaduje častější výměnu, ale to je vše. Pomůcka je to zdravotně nezávadná, je vhodná na sport i náročnější fyzické aktivity. Vždy perfektně drží na místě a omezuje diskomfort v období menses.

Nese s sebou však i pár nevýhod, kterými jsou především nutnost častého oplachování, což může být někdy problém. Menstruační kalíšek také vyžaduje několik speciálních přípravků, aby si udržel hygienickou čistotu. Jeho použití je však snadné a v mnoha ohledech i praktické.

Kalíšky v obchodě

4.8/5 - (5 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here