Mango – Jak pěstovat a jíst toto exotické ovoce

0
13983
Mango
Mango

Mango, poklad Indie

Tropické ovoce je plodem stromu nazývaného Mangovník indický. Jde o v průměru dvacet metrů vysoký strom, na kterém ročně vykvete 4 miliony květů, ovšem jen 25 tisíc se přemění v plod. Mango má většinou žlutou, červenou a zelenou barvu, které se navzájem prolínají. Existují ale i úplně žlutá, nebo naopak úplně zelená. Tvarově se plod podobá ledvině o velikosti 15 cm. Průměrná hmotnost je 300 g z čehož pecka zabírá skoro 30 %. Pro domorodce je to jedno z hlavních a důležitých zdrojů živin. Existuje více než 30 druhů, které se od sebe lehce liší vzhledem, tvarem i chutí.

Jak poznám zralé mango

Zralost manga nelze soudit podle barvy. Nejvhodnějším ukazatelem je vůně ale také povrch plodu. Kolem stopky by měla být textura zaoblená a buclatá. Pokud je v této oblasti i vůně silně ovocná, je zcela jisté, že mango je připraveno k přímé konzumaci. Pokud je vůně silně kořeněná a zdá se hořká, je to jasná známka toho, že mango začíná hnít.

Dalším pomocným ukazatelem nám mohou být jemně hnědé flíčky po celém povrchu. Dotek také spolehlivě napoví. Jestli se dá ovoce jemně promáčknout a opět se pak vrátí do původního stavu, tak je zralé. Plod také obsahuje spousty vláken, které nám při konzumaci mohou být nepříjemné, a proto je vhodné jít proti jejich směru. Dužina by měla být sytě žlutá až žlutooranžová.

Zralé mango
Zralé mango

Konzumace

Jako většina podobných druhů ovoce se i mango nejlépe zpracuje podélným rozkrojením a následným vyjmutím kostky. Dužinu můžeme vydlabat anebo slupku oloupeme a dle libosti nakrájíme. Velká obliba je v kombinaci s dezerty nebo při výrobě koktejlů a smoothie. Nemusíme ho odkládat ani pokud se chystáme vařit, ve směsi s rýží a masem vytvoří neodolatelnou chuť, stejně jako v kombinaci se sýrem. Radost nám bude dělat i při výrobě domácí zmrzliny, nebo zdravé pochutiny müsli.

Další informace o mangu naleznete na serveru Celostní Medicína

Jak vypěstovat mango?

Je známo 35 druhů manga, z nichž pro nás nejznámější je plod manga nádherného (Wikipedia), který se dováží z Thajska. Nejprve z manga musíme dostat jeho pecku. Nejlépe tak, že mango rozkrojíme a pecku pomocí lžičky vydlábneme. Důkladně ji očistíme od veškeré zbylé dužiny a otřeme. Pecka obsahuje ještě tuhý obal, který je potřeba odstranit, a to nejlépe tak, že pecku ponoříme do vody, kde se nabobtná, opatrně, abychom nepoškodili vnitřek tuhý obal odstraníme pomocí rozštěpení ostrým nožíkem.

Video, jak si vypěstovat mango doma

Použijeme substrát, který má neutrální hodnotu pH a neobsahuje vápník, jelikož ten mangu škodí. Nejlépe se na to hodí kokosová směs. Umístíme jej do vhodné nádoby a pecku zasejeme tak, aby byla asi 3 cm pod povrchem a snažíme se udržovat stále vlhké prostředí. Nesmíme prostředí přelít, mohli by pak dojít k uhynutí plodu a z našeho výpěstku bychom nic neměli. Vhodná teplota pro klíčení, které probíhá v období jednoho až tří měsíců by měla být 25 °C až 30 °C.

DO OBCHODU

První půl rok rostlina čerpá veškeré živiny ze své pecky, tudíž není potřeba ji přispívat. Poté ovšem bychom postupně měli hnojit určenými hnojivy a příměsi právě pro tyto tropické rostliny. Ze začátku bychom měli začít s 1/3 doporučené dávky a postupně přidávat až na normu určenou pro správný růst. Během zimy rostlinu přemístíme na světlé míst do místnosti okolo 15 °C a přerušíme veškeré hnojení, tím dopřejeme rostlině klidnou fázi.

Mango pokrájené na kousky můžete přidávat do salátů i do smoothies
Mango pokrájené na kousky můžete přidávat do salátů i do smoothies

Rostlinu přesazujeme jednou za dva roky, ovšem záleží na její velikosti a dopřát jí můžeme už i klasický zahradnický substrát. Dále pokračujeme v hnojení a zalévání již dle potřeby rostliny. První květy se na rostlině objeví až po sedmi letech, kdy z těchto květů vzniká jeden až tři plody. V cizokrajných oblastech, které jsou pro tuto rostlinu domovinou může mangovník dorůstat výšky až 40 metrů, což v našem prostředí není možné.

Bomba pro naše zdraví

Toto ovoce je velmi prospěšné pro naše zdraví, jak už psychické, tak i fyzické. Obsahuje spoustu potřebných látek, které bychom jinak nahrazovali doplňkovými tabletami pro tělo.

Mango je největším poskytovatelem vitamínu A ze všech druhů ovoce i zeleniny, obsahuje totiž více než 15 karotenoidů, které jsou důležité pro jeho tvorbu. Jsou to červená a žlutá rostlinná barviva, která se v těle přeměňují na tento vitamín. Nejhojněji je zastoupen betakaroten. Tento vitamín je důležitý pro obnovu epitelových tkání, a také působí jako antioxidant při stárnutí buněk.

Mango má velmi osvěžující chuť
Mango má velmi osvěžující chuť

Obsahuje i jiné vitamín C  a vitamín E, které mají příznivé účinky na naši pleť. Zpomalují její stárnutí a blahodárně přispívá k léčbě akné. Obsahuje velmi vysoké denní dávky, které plně pokryjí naši potřebu. Dále obsahuje významné množství vitamínů z kategorie B, které obsahují minerály draslík, hořčík a také železo. Zejména vitamín B6, který se při nedostatku projevu nervozitou, nespavostí a depresemi. Ukrývá v sobě také rozpustnou vlákninu, ale i jablečnou a citrónovou kyselinu. Mango pomáhá udržovat správný odstín pleti, zavodňuje ji, ale zároveň také vysušuje. Díky tomu se na pleti tvoří šupinky, díky nimž se struktura pokožky neustále obnovuje.

Video, jak nejsnáze nakrájet mango

 

Konzumace se doporučuje také v případě, že hrozí jakékoli poškození zraku, např. šeroslepost nebo trombóza. Má také příznivé účinky na oběhový systém a napomáhá předcházet infarktu myokardu. Tudíž je vhodné i pro diabetiky, taktéž totiž snižuje hladinu glukózy v krvi. Reguluje vysoký krevní tlak a má diuretické účinky. Ovoce má v sobě také zdroje vápníku a fosforu, které pomáhají udržení normální formy pro kosti a zuby. Plod je také prospěšný při držení diety a je vhodný i pro lidi, kteří trpí alergiemi.

Mango je vhodné i pro alergiky
Mango je vhodné i pro alergiky

Dobroty z manga dle libosti

  • Marmeláda

Vynikající dobrota ke snídani i k svačině. Potřeba je jen pár surovin. Především mango, dále cukr, kyselinu citrónovou a želírovací přípravek. Přidat můžeme také rum nebo skořici, či jiné koření na dochucení. Dále se nabízí šťáva z čerstvé limetky, vanilková lusk nebo mletý kokos. Možností je opravdu spousta. Záleží jen na našich preferencích a vykouzlit můžeme dokonalý domácí džem po kterém bude poptávka v celé rodině.

  • Lehký salát

Základem bude jistě naše mango, poté třeba oříšky, např. kešu nebo i mandle. Dále přidáme zelený listový salát, nebo sladké čínské zelí, ale i polníček nebo rukolu. Můžeme přidat i jiné ovoce, třeba papáju nebo avokádo. Sůl a pepř nebo další koření na dochucení. Vše nachystáme na malé kousíčky a smícháme dohromady. Zakápneme olivovým olejem nebo citrónovou šťávou a dle chuti můžeme přidat i bílí jogurt a máme připravenou zdravou, a hlavně vitamíny nabitou svačinu pro naše tělo.

  • Dressing

Tohle si ne všichni umíme představit. Sladké ovoce v kombinaci s masem, ale i to je možné. Na přípravu omáčky ke kuřecímu masu budeme potřebovat mango, které rozmixujeme, popřípadě nakrájíme na malinké kousky, dále smetanu na vaření, med, pepř, sůl, kokosový olej a kari koření. Dochucovat můžeme dle libosti a vychutnávat všemi smysly.

  • Sorbet

Sladká tečka na konec. Mango, kokosové mléko a šťáva z limetky jsou základ. Přidáme si k tomu jiný druh ovoce, záleží, na co máme chuť, například ananas. Dále dle libosti můžeme přidat i na ozdobu mandle, kokos, vanilku a cukr na doslazení. Všechno rozmixujeme a dáme mrazit.

  • Fitness dort

Základ tohoto velmi zdravého, ale opravdu výborného receptu nám bude tvořit kakao, med a třeba fíky, rozinky, ořechy a mandle. Na náplň bude potřeba mango a banán, nebo dle chuti i jiné ovoce. Dále kokosový olej a přidat můžeme i javorový sirup a vanilku nebo rum. Dort vložíme do lednice a za pár hodin můžeme jíst. Tak dobrou chuť.

MANGO V OBCHODĚ

5/5 - (9 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here