Herbář bylinek jako domácí lékárna

0
4653

Některé bylinky uzdravují, jiné zabíjí. Používají se při vaření, čarodějky s nimi i kouzlí. Vyrábí se z nich oleje, tinktury, zábaly, koupele, dokonce i bonbony proti kašli. Hrubou představu o tom, co považovat za léčivou rostlinu, má každý, některé dokážete i vyjmenovat. Pro rozpoznání těch méně známých už je zapotřebí sáhnout po spolehlivém rádci všech milovníků bylinek. Řeč je o herbáři, přehledu rostlin s podrobnými informacemi o nich.

Vyrobte si vlastní herbář

Nejkrásnější herbáře naleznete v podobě soukromých sbírek sušených rostlin s vyčerpávajícími záznamy o historii, výskytu, popisu, účinných látkách, účincích, použití a postupech výroby léčivých směsí. Komu se ve škole poštěstilo dostat za úkol výrobu takového herbáře, dobře ví, kolik práce to zabere. Může to však být i zábava. Dostanete se do přírody. Ponoříte se do voňavých starých svazků, v nichž je drobným písmem psáno vše, co potřebujete vědět, abyste se vyléčili, anebo v horším případě přiotrávili. Ano, součástí herbáře může být i recept na ozdravnou kúru. Přitom je vždycky lepší se striktně řídit recepty než improvizovat. Do vlastnoručně vyrobeného herbáře můžete zanést vlastní zkušenosti s výrobou léčivých směsí a koupelí. Každá babka kořenářka přece ví, že dobrý herbář je zároveň i užitečný receptář. Pro budoucí generace k nezaplacení, pro vaše potomky skvělá domácí lékárna.

Online „vydání“ pro inspiraci

Rozhodnete-li se vyrobit si herbář, budete hledat ve všech možných zdrojích informací, které vám pomohou byliny získat a zjistit o nich vše potřebné. V knihovnách najdete spoustu papírových verzí herbářů i vše o jejich historii. Moderní babky kořenářky mají ovšem k dispozici i internet. Jaké jsou výhody internetového herbáře? Online verze umožňuje efektivnější vyhledávání léčivých rostlin a bylinek. Potřebujete najít léčivou rostlinu určenou k léčbě konkrétní nemoci, chcete si ověřit její účinky a způsob užívání, nebo se podívat na postup přípravy blahodárných koupelí a zábalů? Vydejte se do světa léčivých rostlin. Online herbář bylinek je vám plně k dispozici. Vlastní zkušenosti nasbíráte časem.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here