Rýžová dieta – jak na ni

0
2858

Jak už sám název napovídá, jedná se o dietu, při které se konzumuje rýže. Kdo má rýži rád, tak po držení této diety si jí pravděpodobně pár let nebo alespoň měsíců dobrovolně nedá. Rýže je totiž téměř jediná potravina, kterou můžete při držení této diety jíst. Minimálně první den nic jiného nesmíte.

Výhody a nevýhody rýžové diety

Výhoda, pokud se tomu tak dá říkat, je drobný úbytek váhy. Bohužel není způsoben úbytkem tuku, ale spíš svalové hmoty, případně vody. Jelikož hodně omezíte příjem energie a hlavně tedy bílkovin, nemůže docházet k ničemu jinému, než úbytku svalů. Možnou výhodou může být, že dojde k lehkému pročištění organismu. Bohužel na druhé straně je velká nevýhoda to, že jakmile přestanete výše zmiňovanou dietu držet, nastupuje obávaný jo-jo efekt. Bohužel se Vám nevrátí jen Vámi shozená kila, nýbrž dostanete bonus v podobě pár dalších kilogramů navíc. Někteří lidé uvádějí, že při držení této diety trpěli průjmy. I když rýže se všeobecně užívá právě při průjmových onemocněních.

Pokud je tedy Váš cíl hubnout, toto není ten správný způsob, jak toho dosáhnout.

Jak rýžová dieta vypadá

Pokud se rozhodnete i přes všechny nevýhody tuto dietu držet, je důležité, abyste stále doplňovali pitný režim. Pít se smí pouze čistá voda. Žádné šťávy, bublinky ani džusy. Už vůbec ne nějaký alkohol. Během dne byste měli sníst mezi 200 – 250g rýže. Váží se v syrovém stavu. Toto množství byste měli rozdělit do 5 porcí. Stále chcete zkusit tuto dietu?

Bohužel moc dalších potravin do jídelníčku už nezařadíte. Můžete přidat maximálně omezené množství ryb nebo bílého masa a zeleninu. Dále stojí za zmínku, že rýže se musí připravovat neosolená. Jediné, čím si jí můžete lehce ochutit, jsou bylinky. Tato dieta se doporučuje dodržovat maximálně 10 dní. Déle by to asi mnoho lidí stejně nevydrželo. Navíc by zde byla i zdravotní rizika.

Velký nápor na Vaši psychiku

I přes všechno, co jste si přečetli o rýžové dietě, se do ní chcete pustit? Pak je tu ještě jedno důležité upozornění. Jelikož se jedná o dietu hodně striktní a omezenou, může mít velký vliv na Vaši psychiku. Proto, pokud si nejste jisti, jestli se do ní chcete i přes všechny nevýhody pustit, raději zvolte jiný způsob stravování. Pokud ji zkusit chcete, držíme palce. Jen zvažte, než se do nějaké diety pustíte, jaký je Vás aktuální zdravotní stav.

Na internetu naleznete spoustu různých možností, jak má rýžová dieta vypadat. Základ je ale vždy stejný. Jíte rýži a rýži a zase rýži. Pokud Vám už teď nechutná, tak asi nevydržíte ani pár dní.

V rozporu s výživovými doporučeními

Pokud chcete žit zdravě a dodržovat zdravý životní styl, pak pro Vás tato dieta moc vhodná není. Možná tak na jeden či dva dny, jako zpestření nebo na pročištění organismu. I když na to bychom mohli určitě najít lepší způsoby. (Například zeleninové šťávy).

Podle zdravých výživových doporučení by měla být strava pestrá. Což tady rozhodně není. Dále by měla obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů a tuků. Zde je splněna pouze podmínka sacharidů.  Jediné, co souhlasí s doporučeními WHO (doporučení pro Evropu) je pravidelnost a pitný režim, který by se zde také měl dodržovat.

Chybí zde i zastoupení ovoce, pestré zeleniny či luštěnin. To všechno jsou potraviny, které Vám dodají vitamíny, minerály, vlákninu nebo třeba vodu.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here