Znáte vitamíny a látky, které vám pomohou zrychlit metabolismus?

Znáte vitamíny a látky, které vám pomohou zrychlit metabolismus?

od -
0 138

Kdo z nás by nechtěl mít možnost jíst do syta a tak, aby si občas mohl dopřát i něco tučnějšího, ale přitom by to nepoznal na přibývání váhy? Je to i váš případ? V tom případě vám pomůže, když do svého jídelníčku přidáte ty správné vitamíny, které metabolismus nastartují a zrychlí.

V čem jsou obsaženy žádané látky a vitamíny

Budete-li jíst rybí maso, zvláště lososí, nebo třeba otruby, doplníte svému tělu vitamin B6, který pomáhá při trávení tuků a sacharidů. Všechny ryby jsou bohaté na jód zrychlující metabolismus. Jód je bohatě obsažen i v celozrnném pečivu, zvláště v chlebu.

Sacharidy se lépe tráví i s přidáním vitaminu B1. Je obsažen v pšeničných otrubách, čočce (více je ho v červené čočce) či semínkách slunečnice.

Máte rádi ostré jídla? Výborně! Chilli papričky i zázvor mají látky zrychlující metabolismus, stejně jako zelený čaj.

Metabolickou přeměnu sacharidů, tuků i bílkovin urychluje hořčík. Je důležitý i pro naši nervovou soustavu. Do tkání pomáhá dodat energii, stejně jako do buněk. Doplníte jej pojídáním mandlí, kakaa, banánů, pšeničných otrub, dýňových semínek…

Chcete rychleji spalovat tuky? K tomu vám pomůže selen. Je dobře zastoupen v hrachu, ale také v sledích či uzené makrele.

Dalším pomocníkem je mangan. Přispívá ke snížení cholesterolu v krvi, podporuje obranyschopnost organismu, má hodně podobné funkce, jako jód. Dodáte si ho stravou obohacenou o ořechy, celozrnný chléb či borůvky.

Dejte se do pohody

Mnoho lidí přibere, když se dostanou do dlouhodobého stresu. Nejenže při stresu máme tendence jíst víc a často, ale stres také zpomaluje metabolismus. Kortizol je hormon, jenž je produkován tělem při stresu. Naopak serotonin je hormon dobré nálady. Pocity stresu a jeho míru pomůže zmírnit vitamin C, také ovesné vločky, těstoviny, celozrnné pečivo, taktéž vitamin E nacházející se v rostlinném oleji, ořeších, mandlích. Tryptofan pomáhá snížit stres, je obsažen v játrech, krupici, kakau, klobásách nebo sýru Camembert a Brie.

Další způsoby, jak zrychlit metabolismus

Je dobré jíst stravu bohatou na bílkoviny, ale jen krátkodobě, může špatně ovlivnit funkci ledvin a jater. Nedrže diety, jež jsou drastické, dostaví se jo-jo efekt a fungují jen po dobu, kdy je držíte.

Hýbejte se, ať už venku na kole, běhejte, plavte, zastavte se v posilovně… při sportu metabolismus zrychlíte až 20x.

Je také důležité netrápit se hladem, aby si naše tělo neukládalo zásoby „na horší časy“. Jezte často po menších dávkách, i toto metabolismus zrychlí. A držte se přísloví: „Snídani sněz celou, o oběd se rozděl s přítelem a večeři nech nepříteli.“ Ideální je mít alespoň 5 jídel denně, pokud vás bude „honit mlsná“, dopřejte si ovoce nebo zeleninu, tím nic nepokazíte.

Pozor, nehodnoťte kvalitu diety nebo produktu, ale ohodnoťte kvalitu článku jako takového.

Žádné komentáře

Zanechat odpověď: