Zdravý recept – Pochutnejte si

0
1641

Chcete žít zdravě, být štíhlí a plní energie? Pak byste se měli stravovat podle zdravých receptů. Jak ale takové zdravé recepty poznat? Bojíte se, že budete trávit většinu času v kuchyni? Nebojte, nebudete. I zdravé recepty mohou být rychle připravené. Dříve se říkalo, že co je zdravé, není dobré. To už dnes neplatí. Zdravá jídla mohou být velice chutná.

V dnešní době existuje spousta restaurací, kde se specializují pouze na to zdravé. Používají k vaření (i pečení) netradiční, méně známé suroviny, jako třeba sóju, tempeh, špaldu, cizrnu, šmakouna apod. Tyto restaurace se těší stále větší oblibě. Lidé si sem mohou zajít na oběd, večeři nebo jen svačinu. Nají se zde i vegetariáni či vegani.

Pozor na ingredience

Při výběru zdravého receptu si vždy zkontrolujte, z čeho máte dané jídlo připravovat. Vybírejte čerstvé potraviny, ideálně z ověřených zdrojů. Máte zahrádku? Tím lépe. Můžete použít suroviny ze zahrádky. Pak přesně víte, co jste si do jídla dali. Případně si najděte v okolí nějakého soukromého zemědělce, od kterého můžete suroviny nakupovat. Různých malých soukromých pěstitelů je čím dál víc.

Snažte se vybírat taková jídla, kde je co nejméně ingrediencí. Hlavně co se týká dochucovadel. Taková jídla jsou rychlá, ale také chutná. Nestrávíte jejich přípravou v kuchyni hodiny, ale jen minuty.

Příprava zdravých pokrmů

Nejen složení je důležité. Zásadní je také příprava. Můžete totiž používat zdravé suroviny, ale pokud je pak osmažíte v oleji, nic zdravého Vám nevznikne.

Snažte se pokrmy připravovat buď v páře, vařením, případně pečením. Vyhýbejte se smažení. Díky přípravě v páře se zachová maximální množství vitamínů a dalších živin.

Co nejméně solte, spíše používejte bylinky. Ty si můžete vypěstovat doma. Na to nemusíte mít ani zahrádku. Bylinky se dají pěstovat třeba jen za oknem. A můžete je mít vždy čerstvé. Ideální je mít doma oregano, tymián, pažitku, bazalku apod. Tyto jsou nejpoužívanější.

Kde hledat zdravé recepty

Možností máte hned několik. Buď můžete prohledávat internet, kde je opravdu velký výběr všech možných receptů od polévek, přes pomazánky, až po hlavní jídla. Nebo si můžete koupit zdravou kuchařku.

U obojího si dejte pozor, aby zdravé recepty byly skutečně zdravé. Všímejte si složení jídla, přípravy, druhů potravin apod.

Některé méně zdravé recepty se dají upravit na zdravé. Stačí, když vynecháte nebo alespoň uberete na některých ingrediencích.

Zdravě se dá připravit zelenina, maso, luštěniny, prostě cokoliv.

Máte rádi knedlíky? I ty se dají uvařit ve zdravější variantě. Například že použijete celozrnnou mouku.

Máte rádi sladké? Připravte si něco zdravějšího

I „sladké“ se dá připravit ve zdravější variantě. Vyměníte pšeničnou mouku za žitnou či špaldovou. Část můžete nahradit rezistentním škrobem (je to jen vláknina). Bílý cukr nahraďte cukrem třtinovým nebo medem.

Existuje spousta receptů, i na sladká jídla, kde nemusíte použít ani mouku ani cukr. Přitom jsou výborné a celkem rychle hotové. Můžete si takto připravit zdravé mlsání.

Pozor na množství

I zdravé jídlo je plné energie. Neplatí, že když je to zdravé, můžeme toho sníst, kolik chceme. Při konzumaci si proto dejte pozor, kolik sníte. I u zdravého jídla platí pravidlo, nepřejídat se.

Zdravé recepty:

Pro milovníky sladkého, zde je pár ozkoušených a opravdu rychlých a dobrých receptů. Jsou z různých zdravých kuchařek, které doma mám. Některé jsou v původní verzi, některé jsou upravené. Ale všechny dobré.

Ořechový koláč bez cukru

  • 1 hrnek (asi 250 ml) ořechů
  • 3 polévkové lžíce medu
  • 3 vajíčka

Ořechy rozmixujeme najemno, a vmícháme do nich med a žloutky. Z bílku vyšleháme tuhý sníh. Opatrně ho zamícháme do oříškové „kaše“. Těsto dáme do formy /např. srnčí hřbet/. Pečeme na 180° asi 20min.

Kokosové košíčky

  • 2 vajíčka
  • 40g strouhaného kokosu
  • 1 bílý jogurt řeckého typu (asi 200g)
  • 1 polévková lžíce medu
  • Kvalitní čokoláda (min. 80% kakaa)

Vše smícháme a dáme do formiček (ideálně košíčky na muffiny). Pečeme asi 20 minut při 180°. Můžeme ozdobit strouhanou čokoládou či jí necháme rozpustit a poléváme. Posypeme kokosem.

Lívance s ovesnými vločkami

  • 200 ml polotučného mléka (může být i rýžové, ovesné či sójové)
  • 2g droždí
  • 60g špaldové mouky
  • 40g ovesné vločky
  • ½ vejce
  • 1 lžíce hnědého cukru
  • Sůl

Z části vlažného mléka, cukru a droždí připravíme kvásek. Necháme vykynout. Do mouky přidáme sůl, umleté nebo rozdrcené ovesné vločky, vejce, vykynutý kvásek a další část vlažného mléka. Nejprve umícháme hustší těsto, které rozředíme zbylým mlékem a dobře rozšleháme. Lívance opékáme na vyhřáté, olejem potřené pánvi.

Podáváme s ovocem a javorovým sirupem.

Tyto lívanečky milují moje děti. Jak vidíte, není potřeba používat cukr a mouku. Dětem chutnají i tak. Stačí trošku ovoce. Spoustu zdravých receptů Vám může také dodat výživový poradce. Stačí se informovat.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here