Zdravá dieta – neexistující spojení. Chcete-li zhubnout, změňte životní styl.

0
1737

Můžeme vůbec o nějaké dietě prohlásit, že je zdravá? Třeba bodová dieta, ovocná dieta, dieta paleontologická nebo dieta Štefana Margity. Myslíte si, že jsou zdravé? Rozhodně ne. Možná jako zpestření, tak na jeden až dva dny třeba ovocná dieta. Může Vám rozhýbat metabolismus. Ale držet takovou dietu delší dobu, to by Vás stálo zdraví.

Chcete zhubnout? Změňte životní styl!

Pokud chcete nebo musíte zhubnout, raději než dietu, zvolte změnu životního stylu. Upravte své stravování a máte jistotu, že nadbytečná kila půjdou dolů a nebude Vás to stát zdraví.  Vyhnete se Jo-jo efektu a budete se cítit dobře a plni energie. Samozřejmě musíte vědět, jak stravu upravit. Zde máte pár pravidel, které je dobré dodržet.

  1. Jezte pravidelně – toto je jedno z nejdůležitějších pravidel. Kdo nejí pravidelně, tak po zavedení pravidelnosti většinou zhubne pár kilo, aniž by začal cvičit nebo nějak razantně měnil jídelníček.
  2. Snídejte – snídaně je základ. Kdo nesnídá, nikdy nemůže zhubnout. Vhodná snídaně Vám rozhýbe metabolismus a budete pak lépe fungovat. Navíc pokud nesnídáte, budete často unaveni a budou Vám chybět živiny, které potřebujete na celý den… Z nepravidelnosti a nesnídání pak vzniká „vlčí hlad“.
  3. Jídlo musí být pestré. Pokud budete jíst stále to samé, rozhodně nezhubnete. Střídejte snídaně, svačiny, jezte různé ovoce i zeleninu apod.
  4. Dodržujte pitný režim – pokud nebudete přijímat dostatek tekutin, vhodných tekutin, nezhubnete. Tělo nemá jak odvádět škodlivé látky a toxiny, které vznikají při spalování tuků, z těla. Vypít byste měli 2 – 3 l denně. Přesné množství závisí na prostředí, ve kterém se pohybujete, na pohlaví, na činnosti, kterou provozujete, ale i na Vašem zdravotním stavu. Doporučuje se vypít asi 0,5l na každých 15kg Vaší váhy. Ideální je voda, zelený a ovocný čaj.
  5. Jezte dostatek vlákniny – doporučené množství je asi 30g na den pro dospělého člověka. Většina lidí přijímá okolo 15g denně. Vlákninu naleznete v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnném pečivu, bramborech, otrubách apod.
  6. Alespoň 2x týdně jezte ryby (pokud na ně nemáte alergii). Střídejte sladkovodní s mořskými. Ryby (hlavně ty mořské) obsahují esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje pro správnou funkci mozku. Při nedostatku těchto kyselin vznikají různé psychické poruchy.
  7. Dodávejte tělu dostatek mléčných výrobků. Přednost dávejte kysaným mléčným produktům. Například bílé jogurty do 3% tuku, kysané kefírové nápoje, acidofilní mléka apod.
  8. Vynechte ze své stravy uzeniny. Různé párky a buřty i paštiky. Když si chcete dát nějakou uzeninu, vyberte si šunku s dostatkem masa (minimálně 90% masa)
  9. Zapomeňte na sladkosti (sušenky, bonbóny, koláče apod.)
  10. Vyhýbejte se širokým obloukem fast foodům.

Pokud dodržíte zásady zdravého stravování a přidáte pohyb, máte jistotu, že kila půjdou pomalu dolů. Hubnutí bude pomalejší než při dietách, ale bude to zdravé a přirozené hubnutí.

Když budete jíst zdravě, tělo začne fungovat tak, jak má a váha se vrátí k normálu.

Diety nesou svá rizika

Dietám, hlavně těm drastickým, se snažte vyhnout. Nesou s sebou dost vážná zdravotní rizika. Nejen, že Vám mohou zpomalit metabolismus, ale zhubnete svaly a vodu.

Rizika diet

  • Nedostatek živin – toto je nejčastější riziko. Omezíte příjem energie, tudíž omezíte jídlo a nedodáte tělu dostatek sacharidů, bílkovin ani tuků
  • Chybí pestrost – omezením jídla omezíte také pestrost.
  • Z nedostatku živin hrozí únava
  • Bolesti hlavy
  • Při některých dietách přetížení jater (moc bílkovin)
  • Při drastických dietách hrozí vznik anorexie či bulimie
  • V extrémních případech hrozí i smrt

 

Slovo DIETA se dříve používalo pro výraz strava, jídlo. Později se používalo pro různá omezení ze zdravotních důvodů – diabetická dieta, žlučníková dieta apod.

Dnes je slovo dieta spojeno s hubnutím a různými „zaručenými“ způsoby jak zhubnout.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here