Zatočte s jarní virózou

1
1935

Po dlouhé zimě je lidský organismus oslabený a snadno podlehne útočící infekci. S jarními nachlazeními a virózami se proto roztrhl pytel. Jak se virům a bacilům bránit nebo jak je porazit, pokud už vás přemohli?

Povolejte do zbraně vitamíny

Zimní období odčerpá organismu vitamíny a minerály, proto je začátkem jara imunitní systém oslabený a snáze podlehne onemocnění. Můžete skoupit půl lékárny a ládovat do sebe hromady multivitaminů nebo své imunitě pomůžete přírodní cestou. Ostatně vitamíny a minerály obsažené v potravě jsou stále ještě považovány za nejlepší způsob, jak do těla dostat kromě vitamínů a minerálů dostat i další důležité látky jako například vlákninu a enzymy.

Do svého jídelníčku proto zařaďte ovoce a zeleninu. Co se čerstvého ovoce týče, není to zjara v českých supermarketech žádná sláva, nicméně letošní zeleniny už najdete dost – křupavé ředkvičky, pikantní cibulová nať nebo křehké kedlubny se vám budou ke snídani nebo večeři přikusovat dobře a na internetu najdete spoustu receptů ze zdravé výživy.

Vegetariáni nejsou blázni

Během podzimu a zimy tělo přirozeně touží po vydatné stravě, protože potřebuje spoustu energie k tomu, aby se zahřálo. Začíná to svatomartinskou husou a končí vepřovými zabijačkami. V dřívějších dobách však po tomto období hojnosti následoval předvelikonoční půst, kdy se jedlo střídmě a často v jídelníčku chybělo maso. Naši předci moc dobře věděli, že střídmým stravováním svůj organismus pročistí a nastartují pro další období. Preferovali bezmasá jídla, protože trávení masa organismus zatěžuje.

Zkuste to také. Pokud si maso nedokážete úplně odříct, alespoň jeho příjem omezte a vybírejte si pokrmy se snadno stravitelným kuřecím či rybím masem, nejlépe ve vařené či dušené úpravě. Stejně tak můžete vyřadit například mléčné výrobky, sladkosti nebo pekařské výrobky z pšeničné mouky. Každému dělá dobře něco jiného. Děsíte se, co budete jíst? Úplně zbytečně, například bezlepkové potraviny už jsou běžně k dostání.

Už vás viróza skolila?

Kýcháte, smrkáte, bolí vás v krku, hlava třeští a nejraději byste celé dny prospali? Ačkoliv se vám při pomyšlení na jídlo dělá špatně, určitě byste měli jíst, protože právě v období nemoci potřebuje organismus energii a tekutiny. Proto dostatečně pijte. Nemusíte se prolévat hektolitry vroucího čaje, stačí čistá voda pokojové teploty, teplé bylinkové čaje obsahující například lipový květ nebo čerstvě vymačkané džusy. K jídlu si dopřejte horký vývar, banány, citrusy nebo polévku z červené čočky okořeněnou chilli.

Stravujte se co nejjednodušeji, aby mělo tělo sílu i čas bojovat s infekcí. Na e-shopu Nutri-vyziva.cz najdete vše, co pro svůj nový, zdravější jídelníček potřebujete. Trávení tučných, uzených, nebo hutných jídel by vaše tělo zbytečně zatěžovalo. Během virózy či nachlazení se vyvarujte tělesné námahy, návštěva fitness centra určitě počká, až budete zdraví. Do té doby si dopřejte klid na lůžku a dostatek spánku.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

  1. Souhlasím, zdravá strava je půl zdraví :-). Ale s tou zeleninou ze supermarketů to také není žádná sláva a to obzvláště z toho důvodu, že se v „masovém“ zemědělstsví užívá hodně postřiků. Je proto opravdu potřeba jí dobře umýt. Osobně dávám raději přednost lokálním malým zemědělcům, kterým můžu důvěřovat. Ale samozřejmě někdo by mi mohl říci, že ani tam nemůžu mít jistotu. Je to prostě o důvěře. Jakožto zastánce přírdoních léků, mám velmi oblíbený wobenzym. který je skvělým pomocníkem k udržení si silné imunity.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here