Využíváte všechno, co můžete dostat od zdravotní pojišťovny?

  0
  337

  Zdravotní pojišťovna tady není jen od toho, aby proplácela lékařům péči o jejich pacienty. Svým zákazníkům mnohdy nabízí příspěvky na sportovní aktivity, slevy na cestovní pojištění či akce v různých obchodech. Že o ničem takovém nemáte ani tušení? Buď se málo zajímáte, nebo jste u špatné pojišťovny.

  V Česku působí celkem sedm zdravotních pojišťoven. Největší z nich je Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), u níž jsou zaregistrovány asi dvě třetiny obyvatel ČR. VZP si je bohužel díky tomu tolik jistá svým postavením, že se ani nesnaží přicházet s inovacemi či extra službami pro své zákazníky. Lidé u ní přesto setrvávají. Buď jsou líní hledat výhodnější pojišťovnu, nebo o možnosti změny ani neví.

  Změna zdravotní pojišťovny se může provádět každý rok, žádost je však nutné podat do 30. září. Pojištěncem nové pojišťovny se stáváte až od 1. ledna následujícího roku. Do 8. ledna byste změnu měli nahlásit svému zaměstnavateli, lékaři to stačí sdělit až při příští návštěvě. Každopádně si před změnou raději ověřte, zda váš ošetřující lékař s danou pojišťovnou spolupracuje.

  Která zdravotní pojišťovna je nejlepší?

  V orientaci vám může pomoci Index zdraví, průzkum srovnávající vstřícnost ke klientům, náklady na preventivní péči i poměr příjmy-výdaje. Nejlépe si v tomto výzkumu vedla Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která dává spoustu peněz na preventivní péči (prevence rakoviny, nové léčebné materiály atd.). Druhou příčku obsadila Oborová zdravotní pojišťovna lákající na moderní služby (online pojišťovnu, vitakartu a další technologické vychytávky). Na třetím místě skončily Vojenská zdravotní pojišťovna a VZP.

  Otázkou tedy zůstává, co konkrétního hledáte právě vy. Pro starší lidi bývá důležitější dostupná péče, proto setrvávají u VZP, která spolupracuje opravdu téměř se všemi lékaři. Mladší, kteří ocení preventivní programy, by měli jít spíš k Zaměstnanecké pojišťovně Škoda. Kdo si potrpí na online komunikaci, pro toho bude nejlepší OZP. Ta je v elektronických vychytávkách nepřekonatelná. Nedávno spustila portál na hodnocení lékařů a už dlouho provozuje systém vitakaret – zdravotních karet v podobě aplikace pro telefony a počítače.

  Důležité je uvědomit si, že volba zdravotní pojišťovny je jen na vás. Nikde není řečeno, že musíte být celý život u VZP. Pokud chcete dostávat příspěvky na bazén a nakupovat vitamíny se slevou, přejděte jinam.

  Využíváte všechno, co můžete dostat od zdravotní pojišťovny?
  Ohodnoťte

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here