Obezita a její vliv na těhotenství: Nadváha je risk pro matku i dítě

0
1110

Na první pohled se to nemusí zdát, ale vysoká hmotnost a obezita s sebou nesou velká rizika v celém procesu těhotenství. Kde všude se ukládá tuk, jaké důsledky může nadváha přinést a co lze udělat pro zlepšení?

V první řadě je potřeba uvést na pravou míru, co vlastně pojem obezita znamená. Není to mírně zakulacené břicho nebo silnější stehna. Určité množství tuku je pro ženské tělo důležité kvůli správné funkci hormonů.

Obezitu lze popsat jako dlouhodobé přijímání více energie (kalorický příjem) než energie vydané (kalorický výdej) ve spojení s dalšími faktory, jako je například nedostatek pohybu, genetické predispozice, metabolické poruchy nebo užívání určitých léků. Jestliže jsou tyto faktory dlouhodobě přehlíženy, dochází ke konstantnímu nárůstu hmotnosti a podkožního tuku, který se začne usazovat v těle.

Pak je tu druhý typ tuku, který sice není vidět, protože je uložen mezi orgány, ale o to větší rizika jsou s ním spojena. Nazývá se viscerální tuk a ohrožuje orgány a jejich funkce.

To vše vede k obezitě, která s sebou nese velká zdravotní rizika, mezi které se řadí i problém s otěhotněním a případným následným těhotenstvím.

BMI Index

Body mass index neboli index tělesné hmotnosti je indikátor váhy, který s pomocí údajů, jako je váha, výška a věk, zobrazí, v jakém stadiu hmotnosti se člověk nachází.

Na internetu je spousta online kalkulaček, kde je možné si BMI vypočítat, ale je důležité vědět, že to není údaj, kterým by se měli lidé stoprocentně řídit. BMI kalkulačka totiž nepočítá s poměrem svalů, tuků a vody v těle. Může ale sloužit jako odrazový můstek a orientační hodnota. Každopádně obecně platí, že ženy s vyšším BMI (mírná obezita a obezita) mívají problém s otěhotněním a v případě samotného těhotenství se u nich objevují značná rizika spojena s vyšší hmotností.

A jaká jsou rizika?

První riziko spojené s obezitou může být v první řadě samotný problém otěhotnět. Nežádoucí látky, které vytváří tuková tkáň, se dostanou až k vaječníkům a poškozují vajíčka.

Další rizika se objevují v těhotenství, kdy kvůli vysoké hmotnosti matky hrozí, že se miminko narodí s vrozenou vadou, například s deformací končetin, anomálií v trávicím systému či srdeční nemocí.

I samotná žena je v průběhu těhotenství ohrožena. Mohou se u ní v těhotenství objevit různé zdravotní komplikace, jako je vysoký tlak, těhotenská cukrovka nebo onemocnění cév (trombóza). Samotný porod je u obézních žen mnohem náročnější a hojení porodních poranění zhoršené.

Hubnutí v těhotenství? Raději jej odložte až na dobu po porodu

Samotné těhotenství není pro redukci váhy vhodné. V těhotenství je obecně známo, že ženy přijímají více nekvalitních jídel, protože na nic jiného nemají určité období chuť, proto by případná dieta měla spíše stresující dopad. Jestliže má žena problémy s obezitou a plánuje otěhotnět, měla by to řešit ještě před ním nebo ideálně až po něm.

Poradit se žena může i s gynekologem, například na klinice GYNEM, kde jsou lékaři připraveni konzultovat veškeré problémy a vymyslet nejlepší možný plán, aby těhotenství probíhalo v klidu a pohodě. Jak fyzické, tak psychické.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here