Kašel: Jaké jsou jeho příčiny, druhy a léčba?

0
1563

Možná se to nezdá, ale i letní období je charakteristické vznikem různých onemocnění. Především angína na sebe u mnohých nemusí nechat dlouho čekat. Typickou letní záležitostí je také kašel, a to především u nejmenších. Necháte je koupat v bazénu a v noci se setkáte s poměrně silným kašlem. Ten bývá důsledkem přítomnosti hlenů vznikajících na základě infekce. Víte, jak s takovým kašlem bojovat? Pokud ne, jste na správném místě. My se na léčbu zaměříme. Předtím se ovšem soustředíme podrobněji na příčiny a typy kašle.

Proč vzniká kašel?

Příčin vzniku kašle se uvádí celá řada. Tradičně se jedná o virové infekce horních cest dýchacích. Rýma je velmi nepříjemná a jedním z jejích projevů je mimo jiné i kašel různé intenzity. Jinak se lze setkat i se záněty průdušek anebo jinými chorobami. Za kašlem často stojí také astma. Někdo má zažívací potíže, jež vedou k tomu, že se rozkašle. V neposlední řadě nelze zapomenout na kouření, jež samozřejmě směřuje k situaci, kdy se na základě vdechnutí kouře mnozí lidé rozkašlou.

Suchý, nebo vlhký kašel?

Tady je nezbytné být obezřetný! Rozlišujeme vlhký a suchý kašel. Prvně jmenovaný vzniká zpravidla až poté, co odezní suchý kašel. Ten je typický dráždivým kašláním, u kterého se neobjevují žádné hleny. Ty jsou naopak charakteristické pro vlhký kašel.

Léčba kašle

Liší se právě podle charakteru kašle. Na suchý se tradičně používají antitusika. Ta dokážou uklidnit při velmi dráždivých stavech. Naopak u kašle vlhkého jsou optimální mukolytika podílející se na rozpuštění hlenů, jež postupně jednoduchým způsobem dostáváme mimo naše dýchací cesty. Využít lze při kašli i mnohých babských rad. Typickým příkladem budiž používání medu či skořice. Při dlouhotrvajícím kašli se vyplatí navštívit lékaře, který vás konkrétně vyšetří a začne léčit nemoc zapřičiňující kašel.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here