Správný jídelníček – podle čeho se řídit?

0
4757

Jak má vypadat správný jídelníček? Jinak bude vypadat jídelníček dospělého člověka a jinak dítěte. Také bude jinak vypadat jídelníček diabetika a jinak sportovce. Základní doporučení jsou ale stejná, a aby bylo ve stravě vše důležité, měla by se dodržovat.

Školní jídelny

Ve školních jídelnách se dodržuje tzv. spotřební koš.

Spotřební koš – je to soubor výživových norem, které musí všechny jídelny dodržovat. Určuje měsíční spotřebu vybraných druhů potravina na osobu a den v gramech. Je sestaven na základě výživových doporučení v České republice. Spotřební koš se může měnit v závislosti na získaných nových poznatcích v oblasti výživy.

Za jídlo uvařené ve školní jídelně odpovídá vedoucí školní jídelny, nebo také ředitel školy. Záleží na tom, jestli jídelna spadá pod školu. Každá škola nemá svou jídelnu.

Rodiče mají právo zasahovat do toho, jak daná školní jídelna vaří. Mohou se stát členy školní rady a mohou ovlivňovat sestavu jídelníčku.

Závodní jídelny

Pokud chodíte do „závodní“ jídelny, moc svůj jídelníček neovlivníte. Většinou ale už firmy nabízejí výběr z více jídel, takže máte možnost si vybrat „menší zlo“.

Jídelny se snaží jídla připravovat zdravějším způsobem, i když nalezneme i takové, kde se vaří „postaru“.

Restaurace a stravování

Jíte často v restauraci? Víte, jakým způsobem zde připravují pokrmy? Pozor si dávejte na smažené přílohy (hranolky, pečené brambory, krokety). Snažte se vybírat masa přírodně připravená, případně na bylinkách. Dávejte si zeleninové saláty, pokud možno bez zálivky.

Pozor na ryby. Sice se tváří, že jsou zdravé, ale hodně záleží na jejich přípravě. Pokud jsou pečené na půlce másla, moc zdravé nebudou. Zeptejte se obsluhy, jakým způsob daný pokrm kuchař připravuje. Máte na to právo.

Jíme doma

Nejlepší a nejjistější způsob, jak se stravovat zdravě je, vařit si jídla doma. Přesně víte, co do daného pokrmu dáte a také můžete ovlivnit jeho přípravu. Můžete dodržovat zásady zdravé výživy a díky tomu mít správný jídelníček každý den.

Co by měl správný a zdravý jídelníček obsahovat

  • Rozhodně by v něm mělo být 5 – 6 porcí jídel
  • Měl by obsahovat dostatečné množství bílkovin, sacharidů a tuků ve správném poměru (30:40:30)
  • Ve správném jídelníčku by neměla chybět vláknina. Doporučené množství je asi 30g na den pro dospělého člověka. Doporučuje se konzumovat jak rozpustná tak nerozpustná. Pozor u dětí. Tam by se množství mělo ovíjet od věku. A jak zjistíme, kolik vlákniny dítě potřebuje? K jeho věku přičtěte 5. (5ti leté dítě by mělo být denně 10g vlákniny) U vlákniny většinou nehrozí, že by jí bylo moc. Spíš mají lidé vlákniny ve svém jídelníčku málo.
  • Nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Vybírat různé druhy. Ovoce by mělo být v jídelníčku zastoupeno v 1 – 2 porcích za den a zelenina až 5x denně. Pokud bychom to brali na gramáž, tak ovoce asi 200g a zelenina minimálně 400g na den.
  • V dostatečném množství by měly být zastoupené také mléčné výrobky. Jogurty vybíráme zakysané do 3 % tuku. To platí i o kefírech a acidofilních mlékách. Snažíme se vždy do 3% tuku. Pozor na odtučněné mléčné výrobky. Aby měly nějakou chuť a konzistenci jsou do nich přidávané škroby, zahušťovadla a dochucovadla.
  • Dále by měl správný jídelníček obsahovat sladkovodní i mořské ryby. Jsou zdrojem esenciálních aminokyselin, které potřebuje především mozek pro správné fungování.
  • Dostatek vlákniny, bílkovin i vitamínů a minerálů Vám dodají také luštěniny. Můžete je konzumovat jako hlavní jídlo, polévku či v pomazánkách.
  • Raději než uzeniny se snažte konzumovat sýry. Pozor na ty tučné. Vybírejte raději sýry okolo 30% tuku v sušině. Vyhněte se také taveným sýrům. Obsahují tavící soli, které způsobují odvápnění kostí. Přednost dávejte přírodním sýrům.
  • Dopřejte si občas přiměřené množství ořechů a semínek. Obsahují vitamíny, minerály a také zdravé oleje.

Aby byl jídelníček správný a zdravý, měli byste dodržet doporučení společnosti WHO. Vychází z nejnovějších poznatků o výživě jako takové. Díky tomu docílíte toho, že nebudete mít nadváhu ani obezitu, nebudete unavení a nebudete mít problémy s pletí.

Na správné složení jídelníčku by měly dbát především těhotné a kojící ženy, rodiče by měli kontrolovat složení jídelníčku svým dětem, staří lidé by také neměli zanedbávat svůj jídelníček.

Správný jídelníček a pohyb je ten správný způsob jak být zdravý a fit.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here