Slunce – léčí nebo škodí? Vitamin D a další

0
2655

Sluneční paprsky jsou blahodárné pro tělo i duši. Pobyt na slunci přináší radost a sílu, pomáhá uvolňovat hormony dobré nálady, tlumí bolest a posiluje odolnost organismu proti nemocem.

Sluneční paprsky jsou blahodárné pro tělo i duši. Pobyt na slunci přináší radost a sílu, pomáhá uvolňovat hormony dobré nálady, tlumí bolest a posiluje odolnost organismu proti nemocem. Prostřednictvím ultrafialového záření ve slunečním světle se v těle tvoří důležitý vitamin D, který je nezbytný pro naše kosti a svaly, podílí se na detoxikaci organismu, léčí záněty kloubů, uklidňuje nervy a napomáhá zdravému spánku.

Bohužel osvěta šíří strach z pobytu na slunci, ten je považován za stejně riskantní, jako je kouření tabáku či nadměrné pití alkoholu. To má dalekosáhlé účinky na naše zdraví a bylo zjištěno, že více než dvě stě poruch a nemocí mohou být vyvolány nebo zhoršeny právě nedostatkem vitaminu D. U starších lidí nedostatek vitaminu D společně se sníženým příjmem vápníku ve stravě přispívá k rozvoji osteoporózy a zlomeninám.

Mějte na paměti staré rčení: Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Neuzavírejte se ve svých domovech a choďte hodně do přírody, s níž jste možná ve svém každodenním životě ztratili kontakt. Pobyt v přírodě je mnohonásobně důležitější pro obyvatele měst, kteří žijí v uměle vytvořeném prostředí a kontakt s přírodou se jim vzdaluje. K zajištění dostatečného množství vitaminu D stačí pobývat 4krát týdně půl hodiny až hodinu na slunci, využijte každého slunečního svitu i v jarních měsících.

Nic se nemá přehánět

Současně je však nutné mít na paměti, že nic se nemá přehánět, neboť nadměrné slunění je pro kůži škodlivé. Kůže každého člověka reaguje na ultrafialové paprsky individuálně a v zásadě se rozdělují čtyři typy pokožky od nejcitlivější (vždy rudne a maximální délka pobytu na slunci bez ochranného krému je 10 minut) až po odolnou (snadno hnědne a maximální délka pobytu na slunci bez ochranného krému je 45 minut).

Měli byste vědět, že…

… před intenzivnějším pobytem na slunci, například před dovolenou u moře, užívejte alespoň měsíc předem potravinový doplněk beta-karoten (provitamin A), který působí jako antioxidant a neutralizuje volné radikály, které vznikají ultrafialovým zářením. Beta-karoten také pomáhá snižovat riziko vzniku kožních nádorů způsobených nadměrným opalováním a poskytuje pokožce zlatohnědé zbarvení. Bohatým zdrojem beta-karotenu jsou papriky, mrkev, špenát, meruňky, brokolice a zelí.

… lidé s citlivou pokožkou by před intenzivnějším sluněním měli zvýšit dávky vitaminů skupiny B, skvělým zdrojem jsou sušené pivovarské kvasnice Pangamin, luštěniny, celozrnná mouka a výrobky z ní a různá semínka.

…s opalováním je nezbytné začít postupně a pobyt na slunci postupně prodlužovat. … není vhodné opalovat se na přímém slunci mezi 11 – 15 hodinou. Nebezpečí představují i sluneční paprsky odražené od vodní hladiny, písku a betonových ploch.

… podle typu kůže, intenzity slunečního záření a délky slunění zvolte opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem. Nanášení krému pravidelně opakujte, zejména po koupání.

Online nabídka produktů pro zdraví

Doplňky nejen s vitaminem D pro vaše zdraví na Prozdraví.cz >>

Na Prozdraví.cz najdete nejširší nabídku produktů a doplňků pro zdraví, vše jednoduše, přehledně a online.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here