Šípkový čaj pro naši imunitu

0
2488

Od září krášlí šípky zářivě rudou barvou podzimní krajinu. V závoji podzimní mlhy, nebo osvětlené podzimním sluncem. Radost pohledět. Pokud jste tento dar podzimní přírody ještě nezaregistrovali, je nejvyšší čas mu věnovat pozornost.

Ať žijete uprostřed přírody, nebo ve městě. Jsou všude kolem nás. Šípkovému keři se daří prakticky všude. Je skromný a odolný. Možná i proto jsou šípkové plody od pradávna úspěšně využívány k posílení odolnosti lidského organizmu. Šípky dozrávají právě v období, kdy býváme trochu oslabení. S nástupem podzimu. Skvělé načasování!

My ženy jsme od pradávna sběračky. Pojďme si to užít! Právě teď za sebou můžeme zavřít dveře a podniknout cestu k vlastním kořenům. Sbírání šípků je tak trochu i dobrodružství. Však to známe z pohádek. Osvobodit šípkovou Růženku přece nebyla žádná idylka. Doporučuji opatrnost a odolný oděv. Tenhle přírodní poklad chrání trny.

Pokud máte nasbíráno a ptáte se pravděpodobně, co s nimi. Větvička se bude krásně vyjímat ve váze. A zde jsou další nejjednodušší způsoby, jak šípkové plody v domácnosti využít.

Sušení šípků- jde to bez půdy i bez sušičky                                                                 

Šípky můžeme dobře usušit například v troubě. Teplota by měla být optimálně 70 stupňů, a co je podstatné, dvířka trouby musí zůstat otevřená, nebo alespoň pootevřená.  Sušíme tak dlouho, dokud plody nejsou ani po rozlomení uvnitř vlhké. Zkrátka do sucha. A pokud sušení šípky udržíme v suchu až do jara, můžeme je požít nejen proti podzimním a zimním virózám. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších cenných látek je pití šípkového čaje účinnou prevencí jarní únavy.

Šípkový čaj ze sušených plodů – vařený

Jednu až dvě hrsti sušených šípků zalijeme litrem vody a přivedeme k varu. Vaříme 10- 20 minut. Podle chuti. V polovině vaření můžeme plody podrtit. Pokud zvolíme tuto variantu, budeme muset odvar přecedit přes husté síto, nebo látku. Je totiž plný jadérek a drobných chloupků, které nepříjemně dráždí. Přípravou čaje z celých plodů se této peripetii můžete snadno vyhnout. Musíte však vařit o něco déle.

Nemáte nasušeno a nechce se vám do toho? Nevadí. Stejný postup můžete zvolit i u čerstvých plodů. Ty si navíc můžete podrtit hned, nemusíte čekat, až ve vodní lázni změknou.

Šípkový čaj ze sušených plodů- nevařený

Tento způsob je časově náročnější, zachová však více vitamínů a dalších živin.

Šípky zalijeme vodou, jako v předchozím případě. Necháme naložené do druhého dne. Poté, podle svého přání podrtíme, či nikoliv. Nálev poté zahřejeme těsně pod bod varu. Na zhruba 70-80 stupňů. Tento postup nám zaručí zachování vitamínů a čaj se tak pro nás stane opravdovým elixírem zdraví. Necháme zhruba do 10 minut odstát a scedíme. Pokud děláme čaj z nedrcených šípků, cedit nemusíme. Třeba ve skleněné konvičce se budou šípky krásně vyjímat.

Po vypití čaje surovinu určitě nevyhazujte. Z jedné dávky můžete připravit více nálevů. Dokud vám bude chutnat, zalévejte! Můžete dosladit medem, cukrem, nebo ničím. Šípkový čaj chutná báječně i sám o sobě.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here