Potřebný stopový prvek – to je chrom

0
2313

Víte, že chrom, byť v malém množství, náš organismus potřebuje? Nejedná se pouze o kov, ale je to i stopový prvek důležitý pro správné fungování těla.

Jaký chrom je prospěšný

V našem organismu můžeme najít dvě formy chromu, z nichž jedna je prospěšná, ale druhá je naopak škodlivá. Škodlivý je tzv. šestimocný chrom, který může být i karcinogenní. Ohroženi jsou zejména zaměstnanci pracující s jeho sloučeninami, například metalurgickém nebo sklářském průmyslu. Z toho důvodu musí dodržovat přísné zásady bezpečnosti práce, aby nebyli ohroženi.

Prospěšnou formu představuje tzv. trojmocný chrom – jeho byť jen malé množství je potřebné. Doporučená denní dávka se dle různých doporučení liší, nicméně za bezpečné množství je považováno 50-200 mikrogramů.

V čem je chrom prospěšný

Bylo prokázáno, že chrom zesiluje působení inzulínu – hormonu slinivky břišní. Tím pádem podporuje i vstřebávání cukru buňkami a podílí se tak na správné regulaci hladin krevního cukru. Správná hladina krevního cukru je velice důležitá – pokud se v krevním řečišti hromadí nadbytek cukru, mluvíme o tzv. cukrovce (diabetu). Můžeme tedy říci, že chrom působí částečně preventivně před tímto civilizačním a častým onemocněním.

Dále chrom podporuje odbourávání škodlivého cholesterolu z krve, čímž je také velice prospěšný. Pomáhá tak předcházet tzv. hypecholesterolémii – zvýšené hladině cholesterolu v krvi, tedy dalšímu civilizačnímu onemocnění.

Chrom a hubnutí

Chrom jako potravinový doplněk si oblíbili i někteří lidé bojující s nadváhou. Některé studie totiž dokazují, že chrom potlačuje chuť na sladké. Jiné teorie tvrdí, že ani toto není jednoznačné. Každopádně při hubnutí je třeba zaměřit se na více složek- zdravou stravu a dostatek pohybu, chrom jako doplněk stravy potom použít pouze jako podpůrnou metodu.

Chrom v potravinách

Jak si tedy zajistit optimální hladinu chromu v organismu? Pokud jíte pestrou a vyváženou stravu, chromu byste měli mít dostatek. Za hlavní zdroje jsou považovány živočišné bílkoviny – zejména ryby, mořské plody a drůbež. Dále potom mléčné výrobky, jako sýr, tvaroh nebo máslo. Chrom najdeme i v luštěninách, celozrnných obilninách, bramborách nebo zelenině.

Za vysoce kvalitní zdroj chromu považujeme i pivovarské kvasnice. Pokud tedy nedržíme striktní diety, nemusíme se bát.

Chrom si můžete zakoupit i v lékárnách jako doplněk stravy, často i v kombinacích s jinými prospěšnými složkami, například vlákninou. Je jenom na vás, pro jaký zdroje se rozhodnete.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here