Moje hubnutí – Zhubla jsem a co teď?

0
3446

Jako poradce pro výživu a instruktor fitness radím lidem, jak mají hubnout a jak si pak novou postavu udržet. Hubnutí jako takové není složité. Většinou stačí upravit stravu, přidat pohyb a mít větší výdej než příjem (jednoduše řečeno). Složité je, pak váhu následně udržet v mezích. Co dělat pro to, abychom opět nezačali nabírat a nedostali se s váhou ještě mnohem výš, než jsme byli před hubnutím?

 

1.     Nesmíte zlenivět

Dostali jste se na váhu, která Vám vyhovuje? Jak zabránit nárůstu hmotnosti? Nesmíte zpohodlnět. Pokud zapomenete na všechno, co jste doposud dodržovali a opět budete konzumovat nezdravá jídla, navíc nepravidelně, váha začne opět stoupat. A když začne stoupat, většinou se nezastaví na původní váze.

Snažte se i po zhubnutí dodržovat pravidelnost, pestrost a konzumujte lehká a výživná jídla.

2.     Způsob hubnutí

Zhubli jste dietou? Pak máte důvod se obávat Jo-jo efektu. Pokud byla dieta hodně drastická, Jo-jo efektu se zabránit nedá. Při drastických dietách je tělo vyhladověné, a jakmile začnete jíst, okamžitě si začne tvořit zásoby. Co kdybyste mu zase připravili nepříjemné překvapení v podobě hladovky.

Pokud jste zhubli změnou životního stylu, to znamená úpravou stravy a pohybem, Vaše šance na udržení si váhy jsou podstatně vyšší. Pokud budete dál žít zdravě, nemusíte se už tolik omezovat v některých potravinách. Stačí, když přidáte pohyb (pokud třeba sníte koláč navíc, zaběháte si).

Náš tip: Nemusíte si dělat starosti, že až zhubnete, nebudete mít co na sebe. Stačí na internetu použít Zalando Lounge promo kod, a můžete si vybrat spoustu pěkných kousků za skvělé ceny.

3.     Nenakupujte hladoví

Toto pravidlo platí nejen, když hubnete. Pokud totiž půjdete do krámu a budete mít hlad, koupíte mnohem více potravin a také mnohem více těch nezdravých potravin. Proto se snažte nakupovat vždy s plným žaludkem.

4.     Sepisujte si seznam

Seznam můžete využít nejen k hubnutí, ale také s ním můžete dost ušetřit. Když Vám dojde nějaká potravina, kterou běžně používáte (při zdravém vaření), napište si ji na seznam a podle něho pak nakupujte. Když budete v obchodě, těžko si vybavíte všechny potraviny, které Vám doma chybí a s největší pravděpodobností koupíte i spoustu zbytečností.

5.     Nevymlouvejte se

Nechce se Vám cvičit? Říkáte si, nechám to na zítra. Jenže pak Vám do toho zase něco vleze (podle Vás důležitějšího) a další den opět a tak je to pořád dokola. Nakonec si řeknete, že se vlastně tak moc dřít nemusíte, když už hubení jste. Omyl! Pohyb musí být součástí zdravého životního stylu stále. Není to „jen“ výdej energie, ale také má další pozitivní vliv na lidský organismus.

6.     Pomoc, přibírám!

Zhubli jste, teď už se stravujete normálně, stále sportujete, ale váha jde nahoru? Někde se stala chyba. Buď jste hubli moc rychle (diety, koktejly apod.), nebo jíte moc kalorické potraviny.

Když člověk zhubne, měl by na udržovací režim přecházet pozvolna. Nejde to tak, že prostě ze dne na den přestanete jíst zdravě a hýbat se.  Když zhubnete, a jste v tzv. „udržovacím režimu“, neměli byste mít pocit, že se musíte omezovat. Měli byste žít normálním, ale zdravým životem. To znamená, měli byste mít zažitý zdravý životní styl. Pokud tomu tak není, raději kontaktujte výživového poradce a svou situaci s ním proberte, jelikož jste někde při hubnutí udělali chybu.

7.     Užívejte si svou novou postavu

Podařilo se Vám dostat se na svou vysněnou váhu? Pak buďte šťastní a užívejte si to. Kupte si za odměnu nové oblečení, zajděte si na kosmetiku či ke kadeřnici. Už si nemusíte oblékat oblečení XXL, tak si můžete dopřát něco sexy.

8.     Pozor na dobře míněné rady

Mám zkušenost, že některé klientky, které ke mně přišly a zhubly, pak chtěly radit svým kamarádkám, jak na hubnutí. Na to pozor. Samozřejmě můžete poradit s tím, že se má jíst často, hodně zeleniny, bílé maso, atd., ale pozor na rady, které by měly zůstat na odbornících. Můžete totiž své kamarádce nevědomky ublížit. Měli jste jídelníček na míru? Dali jste ho kamarádce, jelikož Vy jste s ním zhubli, musí určitě i ona? To je velký omyl. I kdybyste měli stejnou váhu a výšku, byly stejně staré a byly si třeba i podobné, jídelníček byl sestaven na míru pro Vás. Ne pro Vaši kamarádku. Může mít nějaké zdravotní problémy, o kterých Vám neřekla, může mít pomalejší metabolismus, může méně či více sportovat… Jídelníčkem či radou, která byla určena pro Vás, ji můžete hodně uškodit, i když jste jí chtěli původně pomoci.

Raději dejte kamarádce kontakt na výživového specialistu, ke kterému jste docházela Vy. Tím jí pomůžete spíš.

 

Hubnutí i následné udržení si váhy je běh na dlouhou trať. Pokud ale vytrváte, buďte si jisti, že nebudete litovat. Vaše tělo se Vám odmění.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here