Kostival – kostivalová mast – zázračná bylina

0
11334

Na potíže s klouby, šlachami, svaly a kostmi používají lidé kostival už od starověku.

Na potíže s klouby, šlachami, svaly a kostmi používají lidé kostival už od starověku. Staří Řekové vařili z kořene kostivalu lepkavou pastu, kterou napouštěli pruhy plátna a pak jimi ovazovali zlomené končetiny. Nejenže léčivé látky obsažené v kostivalu opravdu pomáhaly rychlejšímu srůstání kostí a hojení ran, ale po ztuhnutí pasty měl zraněný svou končetinu zpevněnou podobně, jako dnes my v sádře.

Černý kořen, hadí mord, kostihoj, svalník…

jsou další názvy pro nádhernou a statnou rostlinu, která dorůstá do výšky až 90 cm. Kostival patří mezi naše významné léčivé rostliny, jeho léčivé účinky pocítíte na svém těle. Zmírní vaše bolesti a podpoří regeneraci tkání a hojení ran. Výborně hojí zlomeniny, podlitiny, výrony, vyvrtnutí a záněty šlach. Doporučuje se i v případě pomalu se hojících ran, bércových vředů a popálenin. Kostivalová mast je výborným prostředkem proti proleženinám, pomáhá i při bolestech zad a dalších svalových problémů, lze ji používat také jako masážní emulzi. Je vhodná na odřeniny a mírně krvácející rány, které opláchneme vodou nebo vydezinfikujeme (mast ránu uzavře, chrání ji před infekcí a omezí krvácení). Příjemnou úlevu vám přinese také čaj z listů při vředech, silné menstruaci, průjmech, dlouhodobém kašli, angíně, revmatismu, bronchitidě a zánětech dásní. Ale kostival by se vnitřně neměl užívat déle než 10 dní, neboť obsahuje toxické alkaloidy, jejichž vysoké dávky přijímané dlouhodobě mohou poškodit játra.

Kostival, spojenec sportovců

Kostivalová mast by určitě neměla chybět v „arzenálu“ sportovních lékařů a traumatologů, neboť bez její pomoci by řada známých sportovců už dávno nezávodila. Především se využívá k léčbě bolestivých zhmožděnin a „natažených“ vazů, výrazně urychluje hojení, snižuje bolestivost a zlepšuje léčbu krevních sraženin (hematomů) vzniklých v souvislosti se zhmožděninami. Postižené místo se potře, překryje mikrotenem a zafixuje obinadlem. Během krátké doby bolest ustoupí a hematom se mnohem rychleji vstřebá.

Nejrychlejší je sprej, nejdéle účinkuje mast

Přípravky s kostivalem mohou mít řadu forem s různou dobou účinku. Pokud je naneseme na kůži, působí nejrychleji roztok a sprej. O něco později zabírá gel a po něm i mast. Ta účinkuje nejpomaleji, ale zároveň působí nejdéle a účinné látky se z ní dobře vstřebávají. Stačí, když ji dvakrát denně naneseme na jakékoliv poranění nebo defekt. Mast z kostivalu a další přípravky můžeme koupit, nebo si ji sami vyrobíme.

Mast z kostivalu

Asi pět čerstvých, umytých kořenů nakrájíme nadrobno. Rozpustíme asi čtvrt kila sádla, nejlépe střevního a kořeny v něm krátce osmahneme. Přes noc necháme stát, druhý den zahřejeme do tekutého stavu, scedíme přes pláténko, důkladně vyždímáme a mastí naplníme kelímky, které uzavřeme a uchováváme v chladnu. Vhodné na krevní podlitiny, zánět žil, křečové žíly, dnu, bércové vředy a bolesti šíje.

Kašovité obklady

Usušené kořeny umeleme v mlýnku na mák nebo v robotu na moučku, přidáme šálek vroucí vody, několik kapek jedlého oleje a smícháme na kaši. Tu pak ještě teplou natřeme na kousek plátna, obložíme tím postižené místo a zabalíme. Usušené kořeny lze koupit.

Tinktura z kořene

Omyté a nadrobno nakrájené kořeny kostivalu vložíme do čisté láhve, a to až po hrdlo. Zalijeme čistou vodkou nebo pálenkou z ovoce tak, aby kořeny byly zcela ponořené a postavíme na dva týdny do tepla. Vylouhované scedíme přes pláténko. Použijeme především na revmatismus a otoky kloubů.

Přísada do koupele

Asi půl kilogramu listů (je jedno, jestli čerstvých nebo sušených) necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně. Používáme při revmatických bolestech, bolestech kloubů, při poruchách prokrvení, hemoroidech a některých ekzémech.

Léčebný účinek mají i obklady z čerstvých listů – omyté čerstvé listy kostivalu podrtíme válečkem, přiložíme k postiženému místu (podvrtnutí, zánět kloubů) a zavážeme.

Magický kostival

Kostival se používá především jako léčivá rostlina, i když dříve se mu přisuzovaly i magické vlastnosti. Měl údajně ochranné vlastnosti, z tohoto důvodu se také dával do kadidel a bylinných amuletů. Říkalo se, že kdo měl stále kousek kořene z kostivalu při sobě, zejména v botě nebo v zavazadle, zajistil bezpečné cestování a šťastný návrat domů.

Online prodej produktů s kostivalem

Arnikový balzám s kostivalem – chladivý

Arnikový balzám s kostivalem – hřejivý

AUTOR:

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here