Jídelníček při dietě

0
3615

Máte zdravotní problémy a musíte dodržovat přesný jídelníček? Pokud Vám lékař nějaký dal, jste na tom ještě dobře. Ve většině případu totiž lidé žádný jídelníček nedostanou a jen tápou, co vlastně můžou jíst. Bohužel na to často přijdou způsobem, který není zrovna příjemný. Je jim po jídle špatně. V tom lepším případě.

Jaké potraviny vyřadit?

Záleží na tom, jaké zdravotní potíže máte. Pokud se jedná například o jídelníček při průjmu, musíte vyřadit jiné potraviny, než například pokud jste diabetik.

Druhů diet, při kterých je nutné dodržovat přesný jídelníček, je mnoho. Ty nejčastější jsou hubnutí, diabetes, potravinové alergie, různé nesnášenlivosti, Crohnova choroba či ulcerosní kolitida. Dále se může také jednat o dietu kvůli déle trvajícímu průjmu.

Na internetu se nachází spousta různých jídelníčků při všech možných dietách. Je ale možné, takové dietě věřit? Stačí, když otevřete dvě stránky, které se zabývají třeba Crohnovou chorobou, a hned máte dva různé jídelníčky. To samé platí i diabetu či alergií na některé potraviny.

Podle čeho se tedy máme řídit?

Platí jedno pravidlo. Nezdravé jídlo (tučné, sladké apod.) byste neměli jíst ani jako zdraví. Natož, když máte nějaké zdravotní problémy.

Pravda je taková, že každý člověk je individuální a co nevadí jednomu, druhý dobře snášet nemusí. Toto platí hlavně v případech alergiků (ale i lidi s Crohnovou či jinou trávící poruchou). Člověku s alergií na kravské mléko může vadit třeba sýr a druhý ho může jíst a nic mu po něm není. Každý je jiný a také jinak citlivý.

Nemůžeme se tedy řídit nějakým univerzálním jídelníčkem, jelikož by nám mohly chybět nějaké důležité živiny. (Samozřejmě až na výjimky).

Kdo musí dodržovat přesné pokyny

  • Lidé užívající léky na srážlivost krve (warfarin), musí v jídelníčku velice omezit potraviny s obsahem vitamínu K. Jedná se hlavně o listovou zeleninu, ale také o hovězí maso, játra, ale i nějaké ovoce. Pozor také na jogurty s kulturou. Ta podporuje tvorbu vitamínu K ve střevech. Toto může nastat i u jiných léků s jinými potravinami. Například některá ATB se nesnesou s citrusy a mléčnými výrobky.
  • Diabetici – zde hodně záleží na tom, jak silnou cukrovku dotyčný má. Někteří se musí striktně vyhýbat všem sacharidům a přesně si počítat, kolik za den snědí. Někteří, se slabší cukrovkou, se musí vyhýbat pouze sladkostem a sladkému ovoci. Každopádně diabetici musí dodržovat pravidelnou stravu a měli by se řídit nějakým jídelníčkem.
  • Alergici – lidé, kteří jsou alergičtí na nějaké potraviny, je musí vyřadit ze stravy. Záleží, na co všechno se alergie projevuje, ale pokud vyřadí problematická jídla, není problém se pak stravovat „normálně“. Při vyřazení některých jídel, je potřeba dbát na přísun některých látek, které by mohly tělu chybět.

Dietním jídelníčkem by se měli vždy řídit ti, u nichž porušení dietního režimu může znamenat zvýšené riziko, případně smrt.

Samostatnou kategorií je jídelníček při hubnoucí dietě

A zde je nejvíce různých doporučení a jídelníčků. Co člověk, to názor. Jedni doporučují jíst přílohy, druzí je zase striktně zakazují. Jak se v tom má člověk – laik, vyznat?

Je ale jídelníček při hubnutí nezbytný? Není! Pokud chcete úspěšně zhubnout, stačí, když uděláte ve svém životě pár změn.

Snídaně

Většina lidí nesnídá. Nestíhají to, protože se jim ráno nechce vstávat. Patříte také mezi tuto skupinku lidí? Vstaňte o 10 minut dříve a dopřejte si snídani. Nastartujete tím důležité funkce svého těla. Metabolismus se probudí a zrychlí.

Pitný režim

Když přijdete k poradci pro výživu, jedna z věcí, na které se Vás bude ptát, je pitný režim. Kolik toho tak vypijete? Většina lidí odpovídá „Málo, max. litr“. Obecná doporučení, která platí v naší republice, říkají, že by se mělo vypít asi 0,5l tekutin na každých 15kg váhy. Je to ale skutečně tak?

Při své praxi výživového poradce se účastním různých seminářů a kurzů. Na jednom takovém semináři, od Martina Jelínka jsem byla nucena přemýšlet. (Pan Jelínek Vás vždy donutí přemýšlet) Řekl, že není důležité, kolik toho vypijeme, ale je důležité sledovat signály těla. První signál je žízeň. Musíme pít dřív, než se vůbec žízeň dostaví. Což je pravda, ale hodně lidí pocitem žízně vůbec netrpí. Mezi ně patřím i já. Od toho je tu druhý signál, který musíme sledovat, a to je barva moči. Pokud je moč tmavá, máme málo tekutin. Z toho vyplívá, že nemusíme měřit množství tekutin, které vypijeme, ale musíme kontrolovat moč a nesmíme mít žízeň.

Pravidelnost v jídle

Další důležitá změna ve Vašem stravování. Většina lidí nejí pravidelně. Někdo nesnídá, někdo ani neobědvá a pak, když dorazíme domů, nevíme, co bychom do té pusy nacpali… Začněte jíst alespoň 5 – 6 x denně a změny se brzy projeví. Nejen, že budete mít více energie, ale navíc tělo začne postupně pracovat jak má a zbavíte se nechtěných kilogramů.

Jídlo před a po cvičení

Všichni jistě víme, že abychom hubli, musíme mít příjem, ale také výdej. Ten by měl být o něco větší. Lidé chodí do posiloven, dřou se, cvičí a pak přijdou domů, a co udělají? Nenají se! Místo, aby doplnily živiny, které tělo spotřebovalo při cvičení, tak mu nedají nic. Tělo si ale živiny do svalů doplnit musí a tak dojde k tomu, že si je vezme ze svých zásob. Ale ne z tukových, nýbrž ze svalů. Takže dochází ke svalovému katabolismu. Jednoduše řečeno, tělo požírá svoji vlastní svalovou hmotu.

Na závěr

Ať už držíte jídelníček z jakéhokoliv důvodu, nezapomeňte, že pokud nějaké potraviny ze stravy vyloučíte, musíte je nahradit jinými. Jinak dojde k tomu, že Vám budou chybět vitamíny, minerály, bílkoviny či jiné životně důležité látky, nezbytné pro správné fungování těla.

1/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here