Jak na hubnutí – nevěřte mýtům

0
2273

O hubnutí již bylo napsáno mnoho. Co jíst, co nejíst, jak sportovat, na co si dát pozor apod. Lidé znají výživová doporučení zpaměti, ale často se jimi neřídí. Stále totiž převládá spousta mýtů o výživě, kterým lidé věří, i když je dnes prokázáno, že jsou to opravdu jen mýty.

Hodně lidí, pokud chce začít hubnout (nebo i tvořit svalovou hmotu), se stále řídí podle starých doporučení, u kterých dnes už víme, že jsou kontraproduktivní.

Hmotnost

Lidé stále řeší svoji hmotnost. Když jim položím otázku, jaký mají cíl, vyhrknout nějaké číslo, kolik by chtěli vážit. Málo kdo řekne, že jeho cíl je, se cítit dobře… Přitom váha v kilogramech je absolutně nedůležité číslo. Důležité jsou míry, a hlavně složení těla. Poměr tuků a svalů v těle. To by nás mělo zajímat. A ne, jestli vážíme 60 kg nebo 65 kg.

Zkuste se někdy zvážit ráno a večer. Rozdíl může být až 2 kilogramy. To samé je u žen, před nebo během menstruace, kdy se tělo více zavodňuje. Také zde může být rozdíl i 2 kilogramy. Stačí být nemocný (třeba rýma) a už se může váha zvednout.

Ideální je, vážit se jednou za měsíc na speciální (stále stejné) váze, která Vám změří procento tuku, vody a svalové hmoty v těle. Také je dobré se měřit. Stačí Vám k tomu běžný krejčovský metr. Nejlevnější a tak poměrně přesná metoda měření tuku je pomocí kaliperu. Tam musíte mít ale trošku praxe, aby bylo měření správné.

Čím víc budeme cvičit, tím víc a rychleji zhubneme

I tomuto často ještě lidé věří. V některých případech ale neplatí, čím více, tím lépe. Svaly se také potřebují regenerovat. A rostou, když odpočívají, ne při zátěži. Pokud se přetrénujete, bude trvat, než se tělo zregeneruje.

Navíc je důležité, jak budeme cvičit. Pokud budeme zvedat velké váhy, porostou nám svaly, ale tuk moc pálit nebudeme. Důležité je, zapojit jak aerobní aktivitu, tak i posilování a formování těla.

A v neposlední řadě je důležité jíst jak před tréninkem, tak i po tréninku. Opět zde platí zásady. Spousta lidí radši nejí, aby náhodou nepřibrali. Dokonce se říkalo, že po tréninku se jíst nesmí, jinak nezhubneme. Chyba!  Jíst se musí ideálně hodinu před tréninkem a až skončíte, měli byste tělu dodat trošku rychlých cukrů. Stačí opravdu maličko, třeba kousek ovoce. Je potřeba dodat glykogen do svalů. Pokud hubnete, s cukry to nepřehánějte, ale trošičku si dát musíte. Urychlíte tím regeneraci. Po ukončení tréninku, ideálně do hodiny, si dejte bílkoviny. Ať už to bude ryba, maso či namíchaný proteinový nápoj.  Pokud bílkoviny nedodáte, budete hubnout svaly.

Dieta

Chcete zhubnout? Musíte držet dietu! Další z mýtů, který stále přetrvává, a lidé v to věří. Když chcete začít hubnout, NESMÍTE držet dietu. Dieta je záležitost krátké doby a až dieta skončí, skončí i Vaše hubnutí. A začne fáze po dietě – Jo-jo efekt. Přiberete, co jste shodili omezováním se. Budete naštvaní a nešťastní. Často to pak lidé řeší opět přejídáním. Je to začarovaný kruh.

Když chcete úspěšně a hlavně trvale zhubnout, musíte změnit životní styl. Není nutné provádět razantní extrémní změny. Lepší je, udělat změny pozvolna a začleňovat do svého života čím dál více toho zdravého na úkor toho nezdravého.  Pokud změny provedete nenásilné, bude to mnohem lepší i pro tělo i pro psychiku.

Nesmíte jíst večer

Jedno ze starších pravidel (dnes už prokázáno, že mýtů), které hodně lidí stále dodržuje a budou se bít za to, že to tak musí být. Přitom záleží na tom, kdy jdete spát. Často se setkávám s tím, že mi klientky (hlavně ženy), říkají, že nesmějí jíst po 17. hodině.  Že se to nesmí, protože jejich tělo by to všechno uložilo na tuk. Toto je ale nesmysl. Vyvrátit to některým dá opravdu hodně práce.

Poslední jídlo by mělo být asi 2 – 3 hodiny před spaním. Pokud tedy jdete spát ve 23 hodin a večeři máte v 17 hodin, pak by byla pauza moc dlouhá. Proto je dobré zařadit ještě druhou večeři. Zde stačí něco lehkého. Ideálně bílkovina nebo stačí i jen zelenina.

Nemusíte se bát, že by tělo druhou večeři uložilo. Samozřejmě, pokud si dáte tučné oříšky nebo sušenku, pak ano. Pak máte důvod se bát. Pokud ale zvolíte něco lehkého, nemějte obavy. Tělo, i když spí, tak pracuje. Spalujete také v noci, čistí se ledviny, játra, prostě celé tělo, i když odpočíváte, tak pracuje. I když jede „jen“ na bazální metabolismus.

Platí zásada, že čím později jíte, tím méně sacharidů. Ale méně – ne žádné!

Celá moje rodině je obézní, nemůžu se sebou nic dělat

Další z velkých mýtů. Genetika je sice potvora, ale pokud budete chtít, a budete na sobě pracovat, máte šanci na lepší postavu. Genetika Vás totiž ovlivňuje jen z malé části. Je spousta lidí, kteří mají geneticky těžší hubnutí, jelikož rodiče i prarodiče jsou obézní či mají alespoň nadváhu. Ale pokud změníte životní styl, budete žít zdravě, vyhýbat se chemii v potravinách, budete sportovat ideálně na vzduchu, odpočívat a nebudete se stresovat zbytečnostmi, pak máte velkou šanci tento řetěz porušit.

 

Při cestě za lepší postavou a zdravím se vyhněte všem mýtům, které se spojují s hubnutím. Zamyslete se a vyberte si tu svou cestu, která je podle Vás nejlepší. Nedejte na reklamy na zázračné výrobky, které hubnou za Vás. Tak to prostě nefunguje. Věřte tomu, že kdo opravdu chce, a dělá pro to maximum, ten to dokáže!

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here