Jak dál po antibiotikách je encyklopedií zdraví i kuchařkou

0
1980

Kniha, která je zaměřena na zdravé a dostupné potraviny, po kterých si naše trávení oddychne. Mnoho receptů si tu zaslouží vypsání si do zlatého sešitu osvědčených receptů. Oceníte je nejen ve chvíli, kdy budete padat pod náporem antibiotik, ale i při jakýchkoliv trávicích potížích. Nebo jen tak. Napadlo vás léčit se někdy kyselým zelím, kombuchou, kefírem nebo skvělým bramborákem s topinamburami?

Zdraví nadosah

Zní to jako klišé nebo reklamní slogan, ale tady to platí doslova. Na téma střev, zdraví, ale i antibiotik napsali autoři této knihy mnoho jiných publikací, které lze brát jako informační encyklopedie. Tady všechno lehce shrnuli do počátku knihy a zbytek patří už  jen té přehlídce potravin a receptů z nich, které máme běžně nadosah, ale mnohdy zapomínáme na jejich blahé účinky na zdraví.

Cizrna, čočka, fazole, mrkev, topinambura, celer – možná je ještě hodně faktů, které o nich nevíte.

Kombucha, kvásek, kefír, tempeth – i u těchto přirozeně kvašených potravin je mnoho informací, které je dobré mít pořádně v hlavě! Že jsem si mezi zdravé a prospěšné potraviny přidala i přirozeně kvašenou sojovou omáčku – hurá! Tu zrovna mám ráda. A když si ji dám do teplé polévky ve chvíli, kdy budu mít pokažené trávení, třeba právě těmi antibiotiky, tak si prospěji snad víc než polomrtvými laktobacily z lékárny, to jsem netušila! K večeři něco se zelím, další den jogurt, proložit k pití kombuchou, tibi, či cokoliv jiného – najednou můžete jít do prodejny zdravé výživy a najednou vyzkoušet i to, co byste si jinak nekoupili.

Recepty potěší, protože….

… máte šanci si nejen udělat domácí kysané zelí, ale také jogurt nebo zadělat na domácí kváskový chleba. Autoři vás naučí cizrnové kuličky s jogurtovou omáčkou, pohankového kubu nebo topinamburové bramboráky. Snad ani nejde o to, že jsou to celkem jednoduché, známé a jen nápaditě obměněné recepty, ale spíše jde o uvědomění toho, jak přesně takové jídlo prospěje našemu tělu.

A že právě tohle je seznam jídel, ke kterým sáhnout, jste-li nemocní.

Praktická část o trávení je velkou dobrodružnou cestou

Je až k neuvěření, jak moc člověk dokáže ubližovat svému trávení, motoru, který roztáčí kola naší energie, imunity, ale také psychické pohody. Autoři se propojují s celostní medicínou a v praktických radách se dozvíte, jak o sebe ještě lépe pečovat z hlediska pohybu, přípravy jídla, složení jídla nebo tu najdete i choulostivou kapitolu o chvilkách trávených tam, kam i pan císař chodil pěšky.

Osobně mě zaujaly třeba bylinkové části knihy, protože to je často první šuplíček, do kterého saháme při nemoci, ale nikoliv ve chvíli, kdy se zároveň pereme s antibiotickou léčbou. Takže – kdo jste věděl, že pro tuhle situaci je moc fajn šalvěj?

Výborná kniha, kterou – ať jí sebevíc doporučuju – nedoporučuju otvírat moc často kvůli následkům užívání antibiotik, a když už – tak prosím pěkně jen pro osvěžení svého zdraví!

O autorech:

MUDr. Josef Jonáš vystudoval lékařskou fakultu v Plzni a jako začínající psychiatr působil pod vedením MUDr. Miroslava Plzáka v protialkoholní léčebně v Horních Beřkovicích. Později se v Chomutově stal nejmladším primářem psychiatrického oddělení v tehdejším Československu. V osmdesátých letech minulého století proslul svojí metodicko-psychologickou spoluprací s Ivanem Hlinkou v litvínovském hokejovém klubu a také průkopnickou knihou Křížovka života, která vyšla poprvé roku 1988. Od té doby se věnuje celostní medicíně a vlastní metodě řízené detoxikace. Je autorem nebo spoluautorem desítky odborně-populárních knih a stovek článků.

Jiří Kuchař absolvoval Stavební fakultu ČVUT. Od začátku devadesátých let minulého století působí jako nezávislý žurnalista a spisovatel. Kromě svých knih o léčitelích a českém léčitelství proslul publikacemi, v nichž přiblížil svět jihoamerické ayahuasky, u nás vůbec prvními na toto téma. Na začátku 21. století odhalil část umělecké sbírky Adolfa Hitlera, která se nachází na našem území. Po sérii knih na téma sebepoznání se v současné době věnuje populárně-zdravotnickým tématům. Pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.

MUDr. David Frej pracoval po studiu na lékařské fakultě v Praze několik let jako internista. Východní a funkční medicínu a výživu studoval v Albuquerque v Novém Mexiku (USA), v Rakousku a v indické Puně. V praxi se zabývá vlastním systémem holistické medicíny zaměřené na léčbu zánětu a s ním souvisejících chronických civilizačních nemocí, na výživu, biologické rytmy a detoxikaci organismu. Přednáší a pravidelně publikuje v měsíčníku Regenerace.

Vydalo nakladatelství Eminent, 2017, www.eminent.cz

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here