Hubnout zdravě – Bez čeho se neobejdeme

0
1832

Chcete zhubnout, ale nevíte jak? Všude se píše, co bychom neměli jíst, ale to co máme jíst, nám nikdo neřekne. Vždy slyšíme jenom „jezte zeleninu, luštěniny, bílé maso“. Ale jaké bílé maso? A jak ho upravit? A jaké luštěniny? To se jen stěží dozvíme. Úprava je hodně důležitá. I zdravé potraviny se totiž dokáží „zkazit“ špatnou úpravou.

Je důležité změnit pohled na jídlo, na život jako takový. Nebrat hubnutí jako nutné zlo, ale jako něco, co nás dovede k lepšímu životu. Je nutné změnit způsob stravování. Náš cíl má být zdraví a štíhlá postava (případně zhubnutí nějakého kila navíc), je jen „třešinka na dortu“.

Při hubnutí, stejně jako při racionálním stravování, je třeba dodržovat nějaké zásady, jak pro konzumaci jídel, tak pro jejich úpravu.

Jak upravovat jídla?

Při tepelné úpravě jídla se snažíme zkrátit dobu na co nejkratší. Tepelnou úpravou se totiž ničí vitamíny a zdravá jídla se tím znehodnocují.

Nejideálnější příprava jídla je v páře. Další možností je vaření. Určitě se vyhněte smažení. Hlavně smažení v oleji. Fritovací hrnec není nejideálnější pro přípravu zdravých pokrmů.

Nejlepší je, když se budete snažit co nejvíce potravin konzumovat syrové či jen opravdu krátce tepelně upravené. Samozřejmě s výjimkou masa (to je potřeba tepelně upravit).

Při přípravě jídla dodržujte následující zásady:

  • Suroviny jako zeleninu a ovoce omýváme ještě před krájením
  • Při vaření a dušení minimálně mícháme
  • Nesmažíme
  • Pokrmy nevaříme zbytečně dlouho a používáme pokličky
  • Pečeme při nižších teplotách (do 200°C, ideální je 120 – 130°)
  • Dodržujeme doporučené teploty ke skladování (v chladničce i v mrazničce)
  • Rozmražené potraviny znovu nemrazíme
  • Luštěniny – předem namočíme (vaříme v nové vodě)
  • Na přípravu masa i zeleniny používáme jiné prkénko

Kde nakupovat?

Při nákupu potravin dáváme pozor na to, kde nakupujeme. Vybíráme ověřené zdroje. Zelenina a ovoce se nejlépe nakupuje například na farmářských trzích, případně od malých, soukromých pěstitelů. Maso si zase můžete nakoupit u řezníka. Rozhodně bude kvalitnější než z nějakého hypermarketu. Mléčné výrobky, jako jsou jogurty či sýry zase můžete nakupovat na malých farmách. Stejně tak i vejce. Stačí se poptat po okolí. Určitě nějakého farmáře, či pěstitele v okolí najdete.

Je cena skutečně ten důvod, proč někteří lidé nakupují raději to nezdravé?

Pro spoustu lidí hraje při nakupování roli cena. Často se setkáváme s názorem, že co je zdravé, je drahé. Na jednu stranu je to pravda, ale na druhou není.

Pokud přestanete kupovat sušenky, slané pochutiny, sladké limonády apod., zjistíte, že ještě ušetříte. Zkuste si schválně třeba týden zapisovat, co jste nakoupili. Zapište opravdu vše. Pak další týden nekupujte nic ze sladkostí ani další nezdravé potraviny a uvidíte, že při nakupování zdravého a nezdravého na tom budete úplně stejně. Dokonce na tom budete lépe – zdravotně.

Výhody a nevýhody doma pěstovaných či koupených potravin

Výhodou pěstovaného je, že to máme k dispozici kdykoliv a nic nás to nestojí. Pokud bereme v úvahu peníze. Než ale nějakou potravinu vypěstujeme, stojí nás to spoustu času a námahy. Víme, jestli jsme použili nějakou „chemii“. Můžeme si vypěstovat téměř BIO kvalitu.

Výhody kupovaného jsou pro spoustu lidí rozhodující. Prostě si zajdou do obchodu a danou potravinu si koupí. Dnes je lehce dostupné vše. Spousta potravin se do České republiky dováží a ceny jsou skutečně nízko. Lidé jsou hodně zaměstnaní a nemají čas ani chuť něco pěstovat. I když je pravda, že v posledních letech roste obliba v pěstování různé zeleniny či ovoce.

Nevýhody kupovaného jsou pro spoustu lidí vedlejší. Někteří, ti, co se zajímají o své zdraví, si ale raději něco vypěstují, či si jídla připravují doma. Některé kupované potraviny jsou totiž hotová chemická bomba. Často dávají lidé přednost BIO potravinám. Ovšem i zde pozor. Ne všechno, co je BIO, je zdravé. Taková BIO klobása moc zdravá nebude.

Jak vypadá zdravé hubnutí

Aby bylo hubnutí zdravé, musí být pomalé. Ideálně bez použití jakékoliv chemie. Hubnout lze i za pomoci běžných potravin. Nepoužívat polotovary a nejíst hotovky. Raději si vše připravovat ze základních surovin doma. Víte přesně, co jste si do jídla dali. Příprava a složení je jedna z klíčových zásad zdravého hubnutí. Zdravé hubnutí by mělo být pozvolné. To znamená asi 0,5kg za týden. A pozor na hubnutí svalů a odvodňování.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here