Hubněte zdravě – Neničte si tělo dietami

0
2834

Také se zabýváte myšlenkou, že musíte zhubnout? Zvažujete, jestli vyzkoušet nějakou zaručenou dietu z internetu, nebo jestli si objednat nějaké úžasné, reklamou doporučované, tabletky, po kterých zaručeně zhubnete?

Při zapojení mozkových závitů, je Vám asi jasné, že ani diety, ani zázraky z reklamy, Vám zhubnout nepomohou. Pokud chcete zhubnout, musíte se na svůj život začít dívat úplně jinak. Při hubnutí nejde totiž jen o jídlo, i když strava je až 80% úspěchu. Při úspěšném hubnutí je třeba změnit celý životní styl. To znamená přestat se stresovat v rámci možností, začít se pravidelně hýbat a upravit výše zmiňovanou stravu.

Ideální váha

Termín jako ideální váha neexistuje. Sice existují tabulky, které nám ukazují, kolik bychom asi měli v poměru k naší výšce vážit (BMI – Body Mass Index), ale to jsou jen pomocníci. Rozhodně není dobré se jimi plně řídit.

Daleko důležitější než ukazatel BMI je poměr tuku a svalů v těle. Platí, že čím více svalů v těle máte, tím lépe Vaše tělo spaluje. Toto platí jak pro ženy, tak pro muže, bez výjimky.

Měli bychom se snažit držet procento tuku v určité normě, nebo bychom se k těmto hodnotám měli alespoň snažit přiblížit. Procento tuku závisí i na našem věku. Viz. tabulka
Doporučené zastoupení tělesného tuku u mužů a žen v závislosti na věku(v procentech):

Věk Do 30 let 30 – 50 let Více jak 50 let
Ženy 14 – 21 % 15 – 23 % 16 – 25 %
Muži   9 – 15 % 11 – 17 % 12 – 19 %

 

Lidé, ve snaze zhubnout, jsou schopni vyzkoušet cokoliv. Místo aby začali přemýšlet, v čem dělají chybu, proč přibírají, hledají co nejjednodušší možnosti, jak se kil zbavit.

Bez dřiny a trochy omezení to prostě nejde

Až Vám bude někdo slibovat, že zhubnete bez cvičení a bez omezení sladkostí a nezdravých jídel, rozhodně mu nevěřte. Aby tělo hublo, musí se snížit příjem energie nebo zvýšit výdej. Výdej zvýšíme právě tím, že budeme sportovat. Navíc se při sportu (hlavně tom aerobním), pálí tukové zásoby.

Při zdravém hubnutí byste neměli snižovat příjem energie až moc. Nikdy nesmíte bez lékařského dozoru klesnout pod 4 000 kJ. Pokud budeme mít příjem nižší, hrozí Vám opravdu vážně zdravotní komplikace. Od metabolických poruch až po poruchy příjmu stravy (mentální anorexie či bulimie).

Ideální je, když trochu snížíte příjem energie tím, že omezíte nezdravá jídla a nahradíte je zdravějšími variantami a k tomu ještě zvýšíte výdej energie tím, že začnete sportovat. Někdy, pokud se nehýbete vůbec, stačí, když začnete chodit na pravidelné procházky. Taková svižná půlhodinová až hodinová procházka dokáže divy.

Hubnete? Nevažte se!

Při změně životního stylu je dobré se nevážit. Váha (kg), hodně zkresluje. Člověk, který Váží například 70 kg, nemusí mít nutně nadváhu. Záleží na složení těla, jak bylo výše uvedeno. Pokud nemáte doma váhu, která Vám změří procento tuku v těle, pak se raději nevažte. Můžete ale využít krejčovský metr a měřit se. Pokud budete hubnout, bude to znát na centimetrech i když na váze se ručička nemusí ani hnout.

Svaly jsou těžší než tuk. Takže pokud začnete při Vašem snažení nabírat svalovou hmotu, což je žádoucí, můžete, i když budete hubnout tuk, vážit i o něco více, než před začátkem změny.

Nedá Vám to a vážit se chcete? V tom případě se ale važte maximálně jednou za 7 – 10 dní. Rozhodně ne častěji! Pokud by váha v kg stála, zbytečně by Vás to demotivovalo. A přitom by výsledky na speciální váze mohly být opravdu povzbudivé.

Jak jíst před a po cvičení

Pokud chcete hubnout zdravě, je nutné, abyste před i po tréninku správně jedli. Jak ale jíst? Důležité je, abyste dodali tělu energii před tréninkem. Energie jsou sacharidy. To znamená, že před cvičením byste si měli dát buď celozrnné pečivo, ovoce, vločky apod. Nebojte se ani banánů. Dodají Vám jednak energii a také minerály (hořčík a draslík), které při tréninku využijete.

Po cvičení se také nezapomeňte najíst. Ať už je Váš cíl jakýkoliv, měli byste ihned po tréninku dodat sacharidy. Tělo je potřebuje, aby doplnilo glykogen do svalů, který vyčerpalo cvičením (stačí kousek ovoce). Pak asi za půl hodiny až hodinu, až dorazíte například z fitka domů, si udělejte klasickou večeři. V té by rozhodně neměly chybět bílkoviny.

Ideální večeře po cvičení je třeba zeleninový salát s kousky kuřecího masa či s rybou nebo sýrem.

Zapojte mozek a přemýšlejte

Při zdravém hubnutí stačí trochu přemýšlet a vyhnout se různým dietám a hubnoucím přípravkům. Samozřejmě je možné hubnutí podpořit nějakými doplňky stravy, ale o jejich použití se raději vždy poraďte s odborníkem. Ať už osobním trenérem nebo výživovým poradcem.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here