Hladovka hubnutí – V čem je tak nebezpečná

0
3379

Chcete zhubnout? Vyzkoušeli jste už různé diety a nic Vám nepomohlo, tak uvažujete o hladovce? Myslíte si, že hladovka Váš problém vyřeší a Vy zhubnete? Vysvětlíme Vám, jaká jsou rizika a co Vás bude čekat, pokud se do hladovky pustíte.

Jednodenní hladovka ničím nehrozí

Pokud se rozhodnete pro jednodenní hladovku, ta není nebezpečná. Samozřejmě pokud netrpíte nějakou závažnou chorobou, jako třeba cukrovkou.

U jednodenní hladovky je důležité dodávat dostatek tekutin. U spousty lidí, ale vyvolá i krátká, jednodenní hladovka nepříjemnosti. Může se jednat o nervozitu, sníženou schopnost se soustředit, úzkost a u některých citlivějších osob se může jednat i o deprese. Pozor pokud máte nízký tlak. I jednodenní hladovka Vám může způsobit potíže, stejně jako cukrovkářům.

Delší hladovka

U delší hladovky už jsou rizika větší. Tělo si při dlouhodobém hladovění bere energii z tukových zásob. Sáhne ale také do zásob svalových. Z těch se mu energie získává snadněji. Proto když budete hubnout hladovkou, zhubnete svaly a ne tukové zásoby.

Díky tomu, že budete hladovět, tělo postupně zpomalí metabolismus a tím se zároveň sníží množství spálené energie. To znamená, že se tělo „zpomaluje“, aby mělo co nejnižší energetické potřeby. Bazální metabolismus bude na minimu.

Jakmile hladovku ukončíte, musíte přijímat podstatně menší množství potravin, než před hladovkou. Pokud začnete jíst normálně, tělo okamžitě začne ukládat nadbytečnou energii do tukových zásob = Jo-jo efekt.

Pokud budete hladovku opakovat častěji, sníží se Váš bazální metabolismus na minimum a už se nikdy nenajíte normálně.  Navíc své tělo připravíte o veškerou svalovou hmotu.

Rizika hladovky

  • Ztráta svalové hmoty
  • Únava, slabost
  • Úzkost až deprese
  • Chudokrevnost z nedostatku živin
  • Snížený tvorby hormonů
  • Apatie
  • Srdeční selhání

Částečné hladovky aneb detoxikace

Existují tzv. detoxikační kůry, kdy vlastně nic nejíte, jen pijete zeleninové a zelenino- ovocné šťávy. Ty se většinou drží 1 – 2 dny.  Spoustě lidem tyto „čistící“ kůry nevyhovují. Cítí se unavení, bez energie a mají hlad.

Pokud jíte zdravě a máte omezený příjem živočišných tuků, smažených jídel a sladkostí a potravin z jednoduchých sacharidů, detoxikace nepotřebujete. Rozhodně ne často a určitě ne takto drastické.

Pro lehčí formu detoxikace můžete využít například to, že omezíte veškeré maso a další živočišné produkty a dva dny se budete stravovat jako vegani. Můžete si udělat na svačinu třeba zeleninovou šťávu z červené řepy, mrkve, okurky a špenátu. Případně můžete pít bylinkové čaje.

Věční dietáři

Pokud patříte mezi chronické dietáře, vyzkoušeli jste všechny možné diety a přípravky na hubnutí, pak bude Vaše tělo s největší pravděpodobností fungovat stejně, jako kdybyste drželi hladovku. Bazální metabolismus bude velice nízký, takže Vaše potřeba energie bude také velice nízká. Díky tomu můžete mít hlad, a pokud se najíte, budete přibírat. Začarovaný kruh.

Jak se z toho dostat?

Pokud chcete, aby Vaše tělo fungovalo jak má a aby se začalo zbavovat nadbytečných kil, budete muset změnit své chování i stravovací návyky. Musíte si rozhýbat a zrychlit metabolismu. Jinak to bohužel nepůjde. Hlavně se vyhněte dalším dietám a experimentům.

Jak zrychlit metabolismus

  • Začněte snídat a jíst pravidelně – dodržujte mezi jídly asi 2 – 3 hodinové pauzy a žádná jídla nevynechávejte. Jezte alespoň 5x denně.
  • Začněte se hýbat – tím že zařadíte pohyb do svého života, zrychlíte spalování. Důležité je, zařadit aerobní aktivitu. Rozhodně se nesmíte zničit hned v začátku. Jinak tělo bude brát energii ze svalů.
  • Pijte kvalitní zelený čaj – obsahuje velké množství antioxidantů, zrychlí Vám metabolismus
  • Zvyšte si obranyschopnost organismu – jezte potraviny bohaté na vitamíny
  • Otužujte se
  • Relaxujte a odpočívejte
  • Občas si dopřejte šálek kvalitní kávy – kofein zrychluje činnost srdce a zvyšuje krevní tlak. Pokud nemáte rádi kávu, můžete zvolit nějaký iontový nápoj, kde je kofein přidaný.

 

Hladovce se raději vyhněte, pokud si skutečně nechce ublížit. Některé zdravotní problémy mohou být i trvalé.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here