Dieta na míru – nejlepší řešení nebo jen marketingový tah?

0
1929

Existuje velké množství nejrůznějších diet. Z těch nejznámějších například Adkinsonova dieta, Dukanova dieta, proteinová dieta, ovocná dieta, v posledních letech hodně oblíbená krabičková dieta, dělená strava, a tak bychom mohli ještě chvíli pokračovat. Žádná ale nefunguje na každého. Některé bohužel nefungují vůbec. Spíš Vám mohou uškodit.

Jelikož jsme každý úplně jiný, nemůže na nás fungovat to samé jako na ostatní. Máme jiné zaměstnání, jiné genetické dispozice, jiný metabolismus. Nemůžeme proto čekat, že když se pustíme do nějaké „zaručené“ diety, která na kamarádce fungovala, že s ní zhubneme taky. Tak to bohužel nefunguje.

Jednoduše řečeno, každý si musí najít to své. To znamená dietu na míru.

Jak vypadá dieta na míru

Když se řekne dieta na míru, většina lidí si představí jídelníček, který mu někdo sestaví „na tělo“. Nemusí to být ale jen jídelníček. Pokud chceme začít hubnout, opravdu zdravě hubnout, je potřeba změnit životní styl. Upravit jídelníček (není třeba hned sestavovat na míru, i když je to určitě lepší), zařadit pohyb, zvýšit pitný režim, spát alespoň 8 hodin denně, snažit se omezit stres. Dieta na míru není „jen“ o jídelníčku. Jde o to, si najít takový pohyb, který nás bude bavit. Nemá smysl začít běhat, pokud nás běh nebaví. Lepší je, si najít něco, u čeho můžeme vydržet. Pokud nám sport není blízký, zařadíme alespoň procházky.

Pokud chceme, aby bylo naše hubnutí opravdu efektivní, je dobré navštívit odborníka na výživu. Ten by Vám měl být schopen upravit Váš jídelníček tak, aby bylo hubnutí pozvolné a trvalé. Měl by zároveň být schopný, Vám sestavit cvičební plán či alespoň doporučit vhodné cvičení. K Vašemu poradci byste měli mít absolutní důvěru. Samozřejmě je dobré si nejprve zjistit reference, například od známých. Bohužel jsou i tací poradci, kteří absolvovali víkendový kurz a teď radí lidem, jak jíst. Takovým se raději vyhněte.

Jak pracuje poradce pro výživu

Pokud se rozhodnete, že navštívíte poradce pro výživu či nutričního specialistu, většinou to probíhá tak, že se k němu objednáte. Čekací doby jsou různé. Záleží také, jestli jste na vesnici či ve větším městě. Než půjdete k poradci, sepište si alespoň týden Vašeho jídelníčku. Díky tomu budete moct Váš jídelníček s poradcem prokonzultovat. Vysvětlí Vám, kde jste dělali chybu, co bylo naopak v pořádku a co je potřeba změnit. Důležité je, vše sepsat opravdu důsledně a pravdivě. Pokud zamlčíte sušenku, kterou jste si dali včera ke kávě, lžete sami sobě. Správný poradce Vás nikdy nebude odsuzovat. Naopak, je to „parťák“, který je tu pro Vás, aby Vás vedl po správné cestě.

První konzultace je tu. Jak to probíhá?

  • Vážení a měření

Když přijdete poprvé na konzultaci, nejprve si s Vámi poradce popovídá. Buďte k němu otevření. Chce Vám pomoci. Proběhne zvážení a změření. Poradce by si měl zvážit nejen vaši váhu v kilogramech, ale také množství tuku v těle, vodu, svalovou hmotu, viscerální (vnitřní) tuk, a bazální metabolismus. To jsou věci, které jsou důležité do začátku vědět. Někteří poradci používají kaliper. Jsou to speciální měřící kleště, kterými se měří podkožní tuk. Nebojte se. Nebolí to. Nakonec si Vás ještě poradce změří (stačí krejčovský metr). Nejčastěji se měří obvod prsou, pasu, břicha, boků a stehen. Někteří měří ještě paži, stehno a lýtka.

  • Vyplnění dotazníku

Pokud máte měření za sebou, budete pokračovat v povídání. Nyní přichází na řadu vyplnění dotazníku. Ten má každý poradce jiný. Někteří ho mají hodně podrobný, jiný jen zběžný. Připravte se na to, že správný poradce bude chtít vědět i kdy chodíte spát, kdy vstáváte, jestli kouříte, či zda máte problémy s vyprazdňováním. Je také dobré se poprat rodičů (pokud to nevíte), jestli je v rodině nějaké civilizační onemocnění (infarkt, cukrovka, mrtvice, vysoký cholesterol apod.) I na to se Vás bude poradce vyptávat.

  • Prokonzultování Vašeho jídelníčku

Po vyplnění dotazníku se zaměříte na Váš jídelníček. Jeden den po druhém budete procházet, co jste jedli a pili. Poradce by Vám měl vysvětlit, proč je to a ono jídlo dobré nebo špatné. Měl by Vám vysvětit, jak má vypadat správné stravování, čemu se raději vyhnout a na co si dát pozor.

Správný poradce nikdy nic nezakazuje! Poradce Vám radí, jak by to mělo správně vypadat. Pokud Vám tedy někdo řekne, že nesmíte například maso, ale vy ho máte rádi, raději od takového poradce odejděte a najděte si jiného.

  • Suplementace a doplňky stravy

Stejně tak, pokud Vám bude poradce nutit nějaké doplňky, protože „bez nich to zaručeně nepůjde“, i zde se raději rozlučte. Většinou se jedná o zbytečně předražené přípravky, které Vám stejně nepomohou. Samozřejmě je něco jiného, pokud Vám doporučí například suplementaci vitamíny. Nebo pokud hodně cvičíte a doporučí Vám nějaké proteinové nápoje jako doplněk stravy. POZOR!!! Ne jako náhradu pestré stravy. Pouze jako doplněk.

  • Pohybová činnost

Sport. Důležitá součást diety na míru. Poradce by s Vámi měl probrat i pohyb. Co Vás baví, jestli máte nějaké zdravotní problémy (součást dotazníku), k jakému sportu naopak nemáte vztah. Na základě toho by měl být schopen Vám doporučit vhodný pohyb pro Vás.

Správný poradce je i tak trochu psycholog. Nejen, že by měl být schopen Vám sestavit dietu na míru, ale musí být schopen vycítit, jak se který člověk ke změně staví. U některých lidí se musí postupovat obzvlášť pomalu a opatrně. U některých lze provést změny razantní. Důležité je, získat si důvěru klienta a snažit se mu pomoci v jeho nelehké cestě, kterou si zvolil.

Pokud se rozhodnete navštívit odborníka. Máte ten nejhorší kus cesty za sebou. Přiznali jste si totiž, že potřebujete pomoct!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here