Dieta – co je to a proč je to pro spoustu lidí takový strašák

0
2141

Když se řekne slovo dieta, spousta lidí si představí klíčky, semínka a trápení se hladem. To ale dieta není. Nebo lépe řečeno, nemusí být.

Dieta je vlastně způsob stravování. V dnešní době existuje spousta tzv. diet. V poslední době se hodně propaguje dieta podle Mačingové, Dukanova dieta, krabičková nebo také dělená strava. Diet je samozřejmě daleko víc. Představíme si ty nejznámější.

Dieta podle Mačingové

Jedná se o čtyřtýdenní jídelníček, který musíte dodržet. Při prvním pohledu se můžete trošku zhrozit. Je zde opravdu hojně zastoupena červená řepa, mrkev, jablka, med, ořechy atd. Podle této diety byste neměli mít hlad a měli byste se cítit plni energie. Podle autorky by se Vám měl srovnat cholesterol, vysoký krevní tlak i hladina cukru v krvi. Měla by vymizet anémie a měly by se také zlepšit problémy s pletí. Ženám by údajně měla zmírnit menstruační bolesti a mělo by se u ní také radikálně hubnout. Je zde ale jedno velké ALE. Pokud ale trpíte potravinovou alergií například na ořechy, což je poslední dobou stále častější alergie, měli byste se této dietě vyhnout. Aby byla účinná, musíte přesně dodržet doporučená jídla z jídelníčku.

Dukanova dieta

Dukanova dieta není u nás zatím tolik rozšířená jako další zmíněné diety. Jednoduše řečeno je stravování rozděleno do 4 fází.

  1. fáze – útočná
  2. fáze – rovnoměrná ztráta
  3. fáze – upevňující
  4. fáze – definitivní stabilizace

Jak to vlastně funguje? V každé fázi máte povolené a zakázané potraviny. Ty povolené můžete libovolně kombinovat. Navíc můžete jíst, jak často budete chtít. Ale jen povolené potraviny. Měli byste vypít alespoň 1,5l tekutin denně a solit co nejméně. Co by ve Vaši stravě nemělo chybět, jsou ovesné otruby.

Pokud Vám tento způsob stravování zajímá, přečtěte si o něm více.

Krabičková dieta

V této dietě by měla být dodržena pravidla zdravého stravování. Jedna se vlastně o to, že si u nějaké firmy, zabývající se krabičkovou dietou, objednáte jídla, která Vám budou dodávána v předem domluveném čase přímo domů nebo do firmy. Podle toho, jakou adresu uvedete. Vybírejte si ověřenou nebo od známých doporučenou firmu. Ne všechny jsou opravdu kvalitní a dodržuji pravidla, která by dodržovat měli. Poslední dobou je možné si v krabičkové dietě objednat různá menu. Firmy nabízejí balíčky Fit nebo balíčky pro maminky, či bez masa nebo lepku. Vybere si opravdu každý. Jen dbejte na to, aby byla strava vyvážená. Pokud si například objednáte balíček bez masa, měly by tam být dostatečně zastoupené bílkoviny v jiné formě. Pokud tam nebudete mít dostatek luštěnin, sóji nebo jiných alternativ masa, případně sýry či mléčné výrobky, je něco špatně.

Dělená strava

Tento výživový styl proslavila u nás Lenka Kořínková. Jedná se o rozdělení potravin do tří základních skupin z důvodu rozdílného trávení živin. V 1. skupině potravin jsou obsažené bílkoviny (např. maso, ryby, sýry, vejce, nízkotučné mléčné výrobky), ve 2. Skupině sacharidy (celozrnné obilí, některé druhy zeleniny, všechny luštěniny kromě sóji apod.) a pak je ještě 3. skupina a sem patří tzv. neutrální potraviny. Tyto potraviny se dají konzumovat buď samostatně v rámci jednoho jídla anebo se dají kombinovat s potravinami z 1. nebo 2. skupiny. Sem patří například olivový olej, spousta druhů zeleniny – červená řepa, červené zelí, cuketa, rajčata, špenát, ale i třeba zakysané výrobky.

Pokud hledáte nějaké informace o dělené stravě, většinou najdete všude něco trošku odlišného. Každý si totiž dělenou stravu trošku přizpůsobuje k obrazu svému. Základ ale zůstává stále stejný.

Dieta podle krevních skupin

I tato dieta určitě stojí za zmínku. V populaci je také dost známá. O co se vlastně jedná? Každá krevní skupina (A, B, AB, O) má nějaké doporučené a nějaké zakázané potraviny. Dle propagátorů této diety, pokud budete vše dodržovat, zhubnete a budete se cítit dobře. Funguje to ale na všechny vlastníky určité skupiny?

Skupina O – zde je doporučené libové hovězí, jehněčí, kuřecí a rybí maso. Lidé s touto krevní skupinou by se měli vyhnout mléčným výrobkům a vejcím. Měli by také ze stravy vynechat lepek, čočku a třeba fazole.

Skupina A – tito lidé vy měli zcela vynechat ze svého jídelníčku maso. Doporučují se jogurty, kefíry a netučné zakysané výrobky. Dále také obiloviny, hodně ovoce a ze zeleniny například brokolice, špenát, mrkev nebo dýně.

Skupina B – zde se doporučuje zelená zelenina, maso, vejce nebo třeba nízkotučné mléčné výrobky. Naopak se nedoporučují oříšky a třeba čočka a fazole.

Skupina AB – doporučuje se jehněčí, skopové nebo třeba králík. Dále také mléčné výrobky a vejce. Ořechy a semínka se doporučují ve velmi malém množství. Tito lidé by měli omezit pohanku a kukuřici. Místo těstovin raději rýži.

Potraviny, které osoby v určitých skupinách mohou a nemohou je daleko víc. Pokud chcete vědět víc o této dietě. Existuje spousta možností kde hledat. Doporučujeme hledat v ověřených zdrojích.

 

Je ještě spousta dalších diet jako třeba proteinová, sacharidové vlny, rýžová dieta, ananasová dieta a mnoho dalších. Co ale mají dělat lidé, kteří chtějí zhubnout a nechtějí žádnou z výše uvedených diet držet? Co když mají třeba alergii na některou nebo více z doporučených potravin. Zde je nejvhodnější se zaměřit na změnu životního stylu. Začít konzumovat potraviny zdravější, čerstvé a v přiměřeném množství. Samozřejmě nezapomínat na pitný režim a pohyb.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here