Bílkoviny a jejich role v našem těle

0
4417

Co jsou to bílkoviny a jakou mají úlohu v našem těle.

Tři hlavní součásti potravy jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Tuky a sacharidy poskytují energii potřebnou pro denní potřebu organismu, zatímco bílkoviny (proteiny) slouží jako základní stavební kameny pro tvorbu tkání. Kromě toho je možné použít jako zdroj energie i bílkoviny, avšak určitě jejich minimální množství tělo nezbytně potřebuje, aby mohlo obnovovat vlastní tkáně – kosti, svaly atd. – a udržovat je funkční.

Co jsou bílkoviny?

Jednou ze základních vlastností bílkovin je to, že ve své struktuře obsahují atomy dusíku. Tím se liší od sacharidů a tuků, které obsahují pouze uhlík, vodík a kyslík. Bílkoviny se skládají z velkého množství stavebních prvků – aminokyselin. Bílkoviny obsažené v potravě se skládají pouze z 20 dru hů aminokyselin, osm z nich je pro organismus nezbytných, protože si je nedokáže vytvořit sám, říkáme jim esenciální aminokyseliny. Ostatních 12 si člověk vytvoří, pokud je nedostává v potravě v dostatečném množství.

Tvorba bílkovin je složitý děj. Nejdříve se musí aminokyseliny spojit jedna po druhé ve správném pořadí, vznikne tak primární struktura bílkovinné molekuly. Vzniklé bílkovinné vlákno se potom stočí podél dlouhé osy podobně jako například kudrnaté vlasy v pramenu – výsledkem je sekundární struktura. Konečně se vytvoří terciární struktura, která představuje složitý výsledný tvar molekuly tvaru uzlíku, jetelového listu aj. Terciární struktura má zásadní význam pro funkci příslušné molekuly, některé bílkoviny nejsou po narušení své struktury schopny plnit svou úlohu, kterou v organismu mají.

Odkud bílkoviny pocházejí?

Bílkoviny se v zažívacím ústrojí rozloží na jednotlivé aminokyseliny, které se ve střevě vstřebají. Když se jídlo bohaté na bílkoviny, například maso, dostane do žaludku, zahájí se jeho trávení pomocí kyseliny solné a enzymu trypsinu. Po přechodu natrávené potravy do dvanáctníku se ze slinivky břišní uvolní trávicí enzymy, které rozštěpí molekuly bílkovin na jednotlivé aminokyseliny. Ty poté projdou střevní stěnou a krevní oběh je zanese do jater.

Některé tkáně, především jaterní, jsou schopné určité množství aminokyselin po požití většího množství bílkovinné potravy uchovat, avšak velké zásoby bílkovin nebo aminokyselin se v těle netvoří. Naproti tomu zásoby sacharidů a tuků si organismus vytváří v dosti významném množství.

Úloha bílkovin

Bílkoviny plní v těle řadu důležitých funkcí. Především jsou to stavební jednotky organismu. Všechny naše tkáně jsou vytvořeny především z bílkovin. Hlavní bílkovinou pojivové tkáně, která tvoří vazivo a drží vlastně orgány pohromadě, je kolagen.

Bílkoviny se také podílejí na řízení chemických pochodů v buňkách. Zajišťují to specializované bílkoviny – enzymy. Ty účinkují jako katalyzátory a nesmírně urychlují chemické pochody, na nichž je existence organismu závislá.

Kromě podílu na výstavbě tkání koluje určité množství bílkovin rozpuštěno také v krevním oběhu. Krevní bílkoviny se dělí na dva druhy. Prvním je albumin, který tvoří menší bílkovinné molekuly, druhým jsou globuliny – velké molekuly bílkovin. Krevní bílkoviny hrají velmi důležitou roli při udržování vody v krevním oběhu a zabraňují jejímu úniku do tkání. Část globulinů představují imunoglobuliny, což jsou vlastně protilátky, které se podstatným způsobem účastní obrany těla proti infekcím. Každá molekula imunoglobulinu se skládá ze dvou menších molekul navzájem spojených.

Bílkovinnou povahu mají rovněž některé životně důležité hormony. Za příklad bílkovinného hormonu může posloužit inzulín složený ze dvou bílkovinných řetězců.

Autor: Medixa.org

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here