Bezlepková dieta – nutnost nebo móda

1
699

Bezlepková dieta spočívá ve vyloučení lepku ze stravy. Lepek neboli gluten je bílkovina obsažená v semenech některých obilnin. Přesněji řečeno, je to směs dvou bílkovin. Obsažen je hlavně v pšenici, ječmenu a žitu. Díky lepku je pečivo vláčné a těsto drží pohromadě.

Někteří lidé trpí tzv. celiakií, což je nesnášenlivost lepku. Někteří lidé mají alergii na lepek. Obě skupiny těchto lidí musí dodržovat bezlepkovou dietu. U celiaků je to většinou na celý život, u alergiků se vše řeší individuálně. Tyto dvě zmíněné nemoci, které lepek způsobuje, nejsou sami. Lepek může způsobovat ještě další nemoci čí problémy. Například Crohnovu chorobu (zánětlivé střevní onemocnění)

Rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek

Celiakie – jedná se o velmi závažné onemocnění trávicího traktu. U celiaků se problémy neobjeví ihned po požití, ale mohou se projevit i několik měsíců po propuknutí. Celiak tedy může konzumovat lepek, aniž by věděl, že se něco děje. Celiakie je nebezpečná, jelikož při ní dochází k chronickému zánětu tenkého střeva a k vymizení slizničních klku. Tenké střevo díky tomu nefunguje jak má a dochází k poruše trávení složených cukrů a špatnému vstřebávání bílkovin, tuků, vitamínů.

Alergie na lepek – reakce imunitního systému. Projevuje se jako jiné potravinové alergie – trávicí problémy, ekzémy, kopřivky apod. Může zde hrát roli i dědičnost. Pokud je někdo z Vašich rodičů alergický na lepek, můžete tuto alergii zdědit i Vy.

 

Jak vypadá bezlepková dieta

Ze stravy se musí vynechat všechna jídla, která obsahují lepek. To znamená veškeré pečivo, těstoviny, sladkosti, kroupy, vločky atd.

Pozor také na potraviny, kde je lepek ukrytý. Jsou to například omáčky, kečupy, zákusky, různá dochucovadla, uzeniny, konzervy, paštiky, pudinky, kypřící prášky apod.

 

Co můžete bez obav jíst

Bez obav si můžete pochutnat na veškerém ovoci, zelenině, mase, rýži, bramborách, luštěninách, a výrobcích, které jsou označené jako bezlepkové.

Dříve si všechno lidé museli připravovat doma sami. Měli to tak mnohem složitější než dnešní lidé trpící celiakií nebo alergií na lepek. Dnes si můžete koupit bezlepkový chleba, bezlepkové rohlíky, dokonce existují bezlepkové zákusky či koláče. Na internetu naleznete spousty ozkoušených receptů na cokoliv bezlepkového.

Spousta lidí, kteří trpí alergií na lepek nebo celiakií o svém problém ani neví. Trpí problémy a ani je nenapadne, že by mohlo jít o problémy spojené s lepkem.

 

Možné problémy, které může lepek způsobovat:

 • Trávicí problémy (plynatost, bolesti břicha, průjmy nebo zácpa)
 • Únava, vyčerpáni, nesoustředěnost
 • Závratě, ztráty rovnováhy
 • Hormonální nerovnováha
 • Migrény a časté bolesti hlavy
 • Diagnóza chronické únavy
 • Výkyvy nálad, častá úzkost, deprese
 • Alergická rýma, záněty horních cest dýchacích
 • Anémie, nespavost
 • Kožní problémy
 • Revmatoidní artritida, lupénka, roztroušená skleróza atd.

 

Nová móda – bezlepková dieta

Dosud byla řeč o lidech, kteří MUSÍ dodržovat bezlepkovou dietu. Přikazuje jim to jejich zdravotní stav. A co Ti ostatní, kteří si ji naordinovali sami. Je to jen móda, nebo je jim bez lepku opravdu lépe? Názory se rozcházejí. Někteří odpůrci lepku tvrdí, že lepek ubližuje i zdravému střevu. Údajně je to jen lepidlo, které nám zalepí střeva. Zastánci naopak tvrdí, že pokud je člověk zdravý, lepek mu nevadí. Jak to tedy je? Výživoví odborníci se spíše přiklánějí k druhému názoru. A to, že pokud je člověk zdravý, lepek mu nevadí. Samozřejmě v přiměřeném množství. Pokud tedy budeme jíst celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny či ovesné vločky, nic nám nehrozí. Naopak dodáme tělu vlákninu a některé vitamíny či minerály.

Někdy doporučují i lékaři bezlepkovou dietu při dlouho trvajících průjmech. Také se objevuje u některých sportovců. Většinou se ale spíše setkáváme s názorem, že zdravé střevo si s lepkem poradí.

Máte vyzkoušenou bezlepkovou dietu? K jakému názoru se přikláníte Vy?

Bezlepková dieta – nutnost nebo móda
Ohodnoťte

1 komentář

 1. Chtěla bych se zeptat jaké značka těstovin a rýže je nejzdravější?
  Jsou špagety Panzania zdravé?
  jaké jogurty jsou nejzdravější značka?
  🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here